پیشنهادی برای یارانه ها

مسعود علامه – با آغاز فرآیند هدفمند سازی یارانه ها در آذر ماه ۱۳۸۹ و پرداخت ماهانه مبلغ ۴۵۰۰۰ تومان به هر ایرانی طی چهار سال اخیر و مطابق جدول شماره یک، تا این تاریخ بیش از ۱۷۳۰۰۰ میلیارد تومان در قالب یارانه به مردم پرداخت شده است. پُر واضح است که با وضعیت فعلی اقتصادی کشور، پرداخت ماهانه مبلغ ۴۵۰۰۰ تومان مشکلات اقتصادی مردم را حل نمی نماید. همچنین، ایده بازگشت به شرایط قبل از پرداخت یارانه و کاهش نرخ سوخت و مواردی از این دست نیز قابل دستیابی نیست.

- زمان در جدول فوق مربوط به دوره شروع هدفمندی از آذر 1389 الی اسفند 1393 است.

– زمان در جدول فوق مربوط به دوره شروع هدفمندی از آذر ۱۳۸۹ الی اسفند ۱۳۹۳ است.

به هر حال، وضعیت فعلی پرداخت ماهیانه به مردم، حجم زیادی از منابع ریالی کشور را جمع آوری و توسط مردم به صورت جزء، هزینه خرید مایحتاج روزانه یا پرداخت قبوض می نماید. در چنین شرایطی، عدم تخصیص بودجه کافی به پروژه های زیربنایی عمرانی، صنعتی و تولیدی، آمار روز افزون بیکاری در سطح جامعه و عدم وجود مراکز تولید درآمد، مشکلات مردم را بیش از پیش نموده است.

با این اوصاف، می توان پیشنهادی برای مدیریت مبالغ یارانه ها مطرح نمود که منابع مالی جزء را گردآوری و به سوی پروژه های مختلف سوق می دهد. این پیشنهاد به این شرح است :

یک – در این پیشنهاد منابع ریالی حاصل از هدفمند سازی همچنان وجود دارد و به صورت یارانه ماهیانه ۴۵۰۰۰ تومانی به یکایک ایرانیان داوطلب دریافت آن پرداخت می گردد.

دو – سامانه ای ملی به صورت برخط (آنلاین) جهت مدیریت منابع ریالی یارانه ها و صرف آنها در پروژه های مصوب ایجاد می شود.

سه – پروژه های مصوب با اهداف و سطوح مختلف در این سامانه تعریف می شوند. به عنوان مثال؛ پروژه های بسیار کوچک شهری مانند احداث یا تغییرات یک خیابان یا میدان و مواردی از این دست در سطح یک میلیارد تومان، پروژه های کوچک شهری یا صنعتی مانند احداث یک مجتمع تجاری یا کارگاه صنعتی کوچک در سطح ۱۰ میلیارد تومان، پروژه های متوسط عمرانی و شهری یا صنعتی مانند راهسازی یا احداث یک مجتمع تجاری بزرگ یا واحد صنعتی متوسط در سطح ۱۰۰ میلیارد تومان، پروژه های بزرگ عمرانی یا صنعتی مانند پل و بزرگراه یا کارخانه های بزرگ در سطح ۵۰۰ میلیارد تومان، پروژه های بسیار بزرگ عمرانی یا صنعتی مانند پروژه های زیرساخت کلان یا کارخانجات بسیار بزرگ در سطح ۱۰۰۰ میلیارد تومان.

چهار – هر فرد ایرانی مطابق وضعیت فعلی، دارای شناسه هویت ملی (کد ملی) و مقدار مشخصی یارانه ماهیانه است. در این پیشنهاد هر فرد می تواند با ورود به سامانه موضوع بند دو نسبت به جستجو و مطالعه طرح های مصوب جهت اجرا در محل سکونت خود یا سایر مناطق کشور اقدام نماید.

پنج – هر طرح مصوب دارای برآورد زمانی و ریالی اولیه اعلام شده است که به واحد “نفر یارانه*ماه” نیز درج می شود. به عنوان مثال، در طرح ساخت یک واحد صنعتی طی دو سال با برآورد اولیه ۴۵ میلیارد تومان، نیاز به یک میلیون “نفر یارانه*ماه” است که طی مراحل زمانی مشخص طی ۲ سال گردآوری شود. یا به عبارتی تنها به ۱۰۰ هزار نفر نیاز است که برای مدت ۱۰ ماه، یارانه خود را به این پروژه تخصیص نمایند. ترکیب های بسیار زیادی را می توان برای تامین بودجه یک طرح از این طریق متصور شد. همچنین باید توجه داشت که با توجه به تامین بودجه مرحله ای و با توجه به پیشرفت عملیات اجرایی پروژه ها، می توان “نفر یارانه*ماه” مورد نیاز را با توجه به زمان پروژه تعیین نمود. در همین رابطه در مثال فوق، به کمتر از ۴۲۰۰۰ نفر یارانه در هر ماه نیاز است.

شش – هر فرد با انتخاب طرح مورد نظر با توجه به حجم ریالی و زمانی آن، بخشی از یارانه استحقاقی خویش طی ماه های آتی را در این طرح سرمایه گذاری می نماید. باید توجه داشت که در طرح اولیه این پیشنهاد، با توجه به جمعیت کشور، حداکثر میزان تخصیص بودجه به پروژه های جاری بصورت همزمان و در یک ماه مبلغی حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان است که مبلغی بسیار قابل توجه است. ولی با توجه به برخی عدم قطعیت های موجود در این پیشنهاد، نمی توان کل این مبلغ را برای هزینه کردن در پروژه ها متصور شد.

هفت – در سامانه مورد نظر، وضعیت پیشرفت کلیه پروژه هایی که با یارانه های مردم در حال اجرا هستند قابل مشاهده است.

از مهم ترین مزایای این پیشنهاد می توان به رونق اقتصادی ناشی از شروع و اجرایی شدن پروژه های مختلف در کشور و شراکت مردم در آنها نام برد. همچنین، با توجه به شفافیت کامل محل تامین بودجه هر پروژه و نحوه و محل هزینه آن، مشکلات فعلی تخصیص بودجه به پروژه ها تا حدی مرتفع خواهد گردید و به نوعی “مردم” ناظر بر اجرای پروژه هایی می شوند که خود هزینه آنها را می پردازند. از این رو و بر خلاف روال معمول، شاهد پروژه هایی خواهیم بود که کاملا هدفمند و سودمند هستند؛ پروژه هایی که عوامل انسانی شاغل در آن نسبت به بودجه و هزینه ها، احساس مسئولیت نسبت به مال مردم دارند و نه به مال دولت؛ پروژه هایی که انجام یا عدم انجام و یا استقبال آنها فقط و فقط بسته به نظر مردم است و نه برخی تصمیم گیری های اشتباه مدیریتی و سیاسی؛ پروژه هایی که در آینده به آرامش، رفاه و ثروت مردم کمک می کنند.

این پیشنهاد یک طرح ساده و خام و شاید غیر ممکن است که نیازمند بررسی و نقد بسیار است. ولی به عقیده نگارنده، هرگونه طرح و پیشنهاد برای خروج از وضعیت فعلی اقتصادی قابل تأمل است. لذا، از کلیه خوانندگان گرامی تقاضا می شود در بخش دیدگاه، نسبت به نقد یا ارائه نظر و پیشنهاد خویش اقدام نمایند. این نوشته با توجه به نظرات و پیشنهادات خوانندگان به روز رسانی می گردد.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها فعال "پیشنهادی برای یارانه ها"

اطلاع از
avatar
ترتیب دیدگاه ها:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشترین امتیاز
مسعود
بازدید کننده

……..خوردم را گزاشتن واسه این موقعها

mohamma
بازدید کننده

با سلام خدمت جنابعالی
از سایت مفید وبخصوص فایل اکسا وضعیت نویسی رشتته ابنیه کمال سپاسگذاری دارم وتاکنون هیچ در هیج سایتی این چنین ندیده بودم وخیلی به درد بخور بود ضمنایه در خواست دارم اگه ممکنه فایل اکسا وضعیت نویسی شبکه آب راه هم در سایتتان بگذارید
منمنون

wpDiscuz
Top