راهنمای جامع قبولی در آزمون نظام مهندسی ساختمان

راهنمای جامع قبولی در آزمون نظام مهندسی ساختمان

 

بخش اول : منابع و آمادگی آزمون نظام مهندسی

یکی از مهم ترین اهداف داوطلبان محترم ورود به حرفه مهندسی، قبولی در آزمون ورود به حرفه و کسب پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته‌های هفت‌گانه مرتبط با سازمان نظام مهندسی ساختمان است. با توجه به گستردگی مباحث مقررات ملی و حجم زیاد مطالب، قبولی در آزمون مستلزم مطالعه مناسب مباحث و تسلط بر جزئیات هر مبحث است.

نظام مهندسی ساختمان

در قانون نظام معماری و ساختمانی مصوب سال ۱۳۵۲ و اصلاح شده سال ۱۳۵۶ تاسیس دو سازمان نظام مهندسان معمار و شهرسازی و سازمان نظام مهندسان ساختمان و تاسیسات پیش بینی شده بود. در سال ۱۳۷۱ قانون آزمایشی نظام مهندسی ساختمان تصویب و به جای دو سازمان ذکر شده یک سازمان واحد با عنوان سازمان نظام مهندسی ساختمان تاسیس گردید و در سال ۱۳۷۴ قانون از مرحله آزمایشی خارج شده و با تصویب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، فعالیت رسمی سازمان نظام مهندسی ساختمان آغاز گردید. بطور خلاصه سازمان نظام مهندسی ساختمان از طریق کارشناسان خود متولی طراحی، نظارت، اجرا و کارشناسی کلیه ساختمان ها در شهرهای سطح کشور است.

چرا پروانه اشتغال به کار مهندسی ؟

برای کسب اجازه فعالیت رسمی مهندسی در زمینه طراحی، نظارت، اجرا و کارشناسی ساختمان در رشته های هفت گانه مصوب سازمان نظام مهندسی، به پروانه اشتغال به کار حرفه ای نیاز است که هر سال از طریق برگزاری آزمونی هماهنگ در سطح کشور برای افراد دارای صلاحیت علمی و تجربی صادر می گردد. با توجه به خیل عظیم جمعیت فارغ التحصیل مهندسی و ناکافی بودن پروژه های عمرانی و متعاقب آن رقابت بسیار زیاد در کسب جایگاه های شغلی، اخذ پروانه اشتغال به کار حرفه ای می تواند گشایشی مناسب در شرایط اقتصادی و افزایش اعتبار شغلی مهندسین جوان باشد.

با توجه به افزایش تنگاتنگ رقابت در این عرصه، اخذ هر چه زودتر پروانه اشتغال موجب کسب سود مالی، تجربه کاری و اعتبار حرفه ای روز افزون برای مهندسین خواهد شد. بنا به تعبیری و فارغ از سایر جنبه های حرفه ای، تاخیر در اخذ این پروانه باعث زیان چندین میلیون تومانی داوطلبین در هر سال خواهد گردید.

نگاهی به آمار ساختمان و مهندسین

در حال حاضر دفاتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی ساختمان در سطح کلیه استان‌ها و شهرستان های کشور شکل گرفته و با گذشت بیش از ۲۰ سال از تاسیس، حدود ۴۰۰ هزار نفر عضو دارد که با توجه به آمار نسبی حدود ۳۰۰ هزار نفر از اعضا دارای پروانه اشتغال به کار حرفه ای هستند. از دیدگاه آماری، مهندسین عمران ۵۵ درصد، مهندسین برق و مکانیک هر یک ۱۵ درصد، مهندسین معمار ۱۲ درصد و سایر مهندسین ۳ درصد از جمعیت اعضای دارای پروانه اشتغال به کار حرفه ای سازمان نظام مهندسی را در استان های مختلف تشکیل می دهند.

طبق آمار رسمی مرکز آمار ایران از آغاز تا پاییز سال ۹۴ تعداد ۹۳۱۵۳ پروانه ساختمانی توسط شهرداری های کل کشور صادر گردیده است که با احتساب حدود ۳۰ هزار پروانه برای زمستان ۹۴، تعداد کل پروانه صادر شده در سال ۹۴ تقریبا معادل ۱۲۳ هزار مورد بوده است. میانگین مساحت زیربنا در هر پروانه حدود ۵۲۰ متر است که مساحتی معادل ۶۵ میلیون مترمربع را در سطح کشور شامل می شود. شایان ذکر است این آمار در سال ۹۵ و با تدابیر جدید بانکی و گسترش تسهیلات رو به رشد است.

بررسی های بانک مرکزی نشان می دهد بازار مسکن در سال گذشته مبغلی معادل ۱۸۰ هزار میلیارد تومان از سرمایه بخش خصوصی را مصرف کرده است. این گردش مالی هنگفت در حالی است که بودجه عمرانی کل کشور در سال ۱۳۹۴ رقمی معادل ۴۷ هزار میلیارد تومان یعنی تقریبا یک چهارم آن بوده است.

منابع رسمی و غیر رسمی آزمون

فهرست کلیه منابع آزمون نظام مهندسی در وب سایت دفتر مقررات ملی ساختمان به آدرس www.inbr.ir موجود است. در برخی از دوره ها و مطابق روال بروز رسانی مباحث مقررات ملی از سوی مراجع طراح، یک یا چند مبحث از مقررات ملی ساختمان بازنگری و نسخه مورد استفاده جهت طرح سوالات آزمون در وب سایت دفتر مقررات ملی درج می گردد. بنا بر تجربه، صرفا استفاده از منابع رسمی معرفی شده کافی بوده و نیازی به تهیه کتاب های راهنما و یا متفرقه وجود ندارد.

توصیه می شود هنگام تهیه کتاب های مباحث مقررات ملی ساختمان حتما علاوه بر سال ویرایش (برای مثال ویرایش ۱۳۹۲) به نوبت چاپ نیز توجه کافی صورت گیرد. اکیدا پیشنهاد می شود کلیه منابع و کتاب های قدیمی و نامناسب خود را در انبار یا دور از دسترس قرار داده و هرگز به دلایلی از جمله شباهت با منابع جدید یا صرفه جویی مالی، نسبت به استفاده از آنها اقدام نکنید. استفاده از منابع قدیمی حتی به اندازه یک ویرایش قبل، منجر به افزایش شدید احتمال عدم قبولی خواهد گردید.

خرید یا چاپ منابع

برخی داوطلبان از قیمت گزاف کتاب های مربوط به آزمون نظام مهندسی گلایه دارند. بطور تقریبی هزینه تقریبی یک دوره کامل مباحث مقررات ملی در کنار سایر منابع مورد نیاز (کتاب راهنمای جوش، راهنمای قالب بندی، استاندارد ۲۸۰۰ و سایر مراجع برای رشته های مختلف) به بیش از ۲۰۰ هزار تومان می رسد که با احتساب هزینه تمدید عضویت و هزینه شرکت در آزمون، حدود ۳۰۰ هزار تومان خرج روی دست هر داوطلب خواهد گذاشت.

پیشنهادی که نگارنده شخصا با موفقیت تجربه نموده و به سایرین نیز معرفی کرده است، بر اساس چینش مناسب ۴ صفحه از هر کتاب با قطع رقعی در دو روی هر برگ A4 سفید در حالت Landscape است. مزیت اصلی این کار کاهش شدید هزینه است بطوریکه کلیه مباحث مقررات ملی ساختمان با احتساب هزینه کاغذ و مصرف شارژ کاتریج چاپگر شخصی با هزینه ای کمتر از ۲۰ هزار تومان بخوبی چاپ می شوند که صرفه جویی دست کم ۱۸۰ هزار تومانی به همراه دارد! مزیت بسیار مهم دیگر این روش، دسترسی بسیار سریع تر به مطالب صفحات کتاب است زیرا به طور همزمان در هر روی صفحه، دو صفحه متوالی از کتاب قابل مشاهده است و در انتها اینکه داوطلب برای نوشتن یادداشت و هایلایت کردن و مواردی از این دست فضای بیشتری داشته و حساسیت نیز نخواهد داشت. شایان ذکر است کلیه فایل های آماده شده جهت چاپ مباحث بدین منظور در اختیار نگارنده هستند که بصورت محدود و در صورت درخواست، در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

ماشین حساب

به همراه داشتن یک ماشین حساب مهندسی مناسب با امکانات کافی یکی از ضروریات آزمون نظام مهندسی است. هرچند برخی داوطلبان در این زمینه زیاده روی کرده و زمان زیادی را صرف تحقیق، خرید و یادگیری استفاده از ماشین حساب های بسیار پیشرفته می نمایند که در عمل چندان مزیتی برای آنها به همراه نخواهد داشت. مطابق تجربه نگارنده و سایر قبولی های آزمون نظام مهندسی ساختمان، استفاده از یک ماشین حساب Casio با مدل حداقل ۴۸۰۰ و یا نمونه بهتر از آن یعنی کاسیو ۵۸۰۰ در آزمون کفایت می نماید. روابط مهم و پیچیده را در بخش فرمول نویسی ماشین حساب ذخیره و نحوه مقداردهی به متغیرهای این روابط را بطور مرتب تمرین نمایید. همچنین نحوه تغییر واحدهای زاویه را بخوبی فرا بگیرید.

هایلایت کردن مطالب مهم

بی شک هایلایت کردن مطالب یکی از حساس ترین و مهم ترین بخش های مطالعه برای آمادگی آزمون نظام مهندسی ساختمان است که البته بسیار از داوطلبین آن را جدی نمی گیرند. با توجه به سیاه و سفید بودن کلیه مطالب چاپی از جمله مباحث مقررات ملی ساختمان و فارغ از یافتن فوری صفحات مربوطه به هر سوال در هر کتاب، حتی عملیات یافتن فوری کلمات و یا عباراتی خاص در نگاه فوری به یک صفحه از کتاب نیز اهمیت بسزایی دارد.

پیشنهاد نگارنده این است که کلیه اعداد مهم و عبارات کلیدی با رنگ فسفری هایلایت شوند. همچنین کلیه نکات، مثال ها، توضیحات و خط های ارتباطی مطالب نیز که توسط داوطلب می بایست در صفحات کتاب اضافه شوند با خودکار قرمز رنگ درج شوند. در این زمینه از هیچ تلاشی دریغ نکنید. کلیه مطالب، مقادیر و روابطی که نیاز به توضیحات دارند را در همان محل کتاب ها یادداشت کنید و مشابه یه فلوچارت و نقشه، در ساختار چند صفحه متوالی جملات راهنمایی دهنده بنویسید.

برچسب زدن به جلد کتاب ها و کلیدواژه

اگر کتاب ها را بصورت آماده خریداری کرده اید، روی جلد رویی کلیه مباحث مقررات ملی ساختمان بترتیب و نحوه ای که لیبل بیرون از جلد کتاب باشد و همچنین در زمان چینش کلیه مباحث روی هم، کلیه برچسب ها از بالا تا پایین جلدها قابل مشاهده باشد، لیبل نام مبحث را بچسبانید. این کار در هنگام آزمون های آزمایشی و در هنگام جلسه اصلی آزمون نظام مهندسی در یافتن سریع تر مبحث مورد نظر به شما کمک شایانی خواهد کرد. زیرا در هنگام جلسه و به علت کمبود شدید زمان و البته فضای در اختیار هر داوطلب برای چیدمان کتاب ها در کنار خود، داوطلبین عموما برای یافتن مبحث مورد نظر دچار مشکل شده و مجموع همین مشکلات کوچک در طول آزمون برای یافتن کتاب، زمانی بالغ بر ۵ دقیقه را هدر می دهد که در صورت مدیریت، می تواند زمان مورد نیاز برای پاسخگویی به دو سوال بیشتر و قبولی در آزمون باشد.

در خصوص کلیدواژه نیز حتما پس از خرید و چاپ کلید واژه آن را با جلد سخت پلاستیکی و البته نگهدارنده فنری فلزی مجهز کنید و در ابتدای هر بخش مربوط به شروع هر حرف الفبا، حروف را بصورت چاپی مجزا روی تکه های لیبل یا کاغذ چاپ کرده و بچسبانید.

انواع کلیدواژه و استفاده از آن

طی سال های اخیر و با مفهومی و متناسبا سخت تر شدن سوالات آزمون نظام مهندسی ساختمان، بسیاری از داوطلبین با مشکل مدیریت زمان مواجه بوده اند. در چنین شرایطی برخی کارشناسان خوش ذوق و البته پر تلاش، ایده قدیمی و محدود تهیه فهرست عبارات در اول هر مبحث را بسط داده و بصورت یک دفترچه جامع شامل واژه های کلیدی مورد استفاده در متن کلیه منابع آزمون های نظام مهندسی ساختمان ارائه نموده اند. انواع مختلفی از کلیدواژه موجود است که مطابق تجربه نگارنده، کلیدواژه های ارائه شده توسط وب سایت ICIVIL (با مدیریت آقای مهدی رادمرد) تقریبا در بهترین حالت ممکن و البته جامع و دقیق تر از سایرین هستند. هرچند کلیدواژه های طلایی که برای اولین بار از طریق وب سایت شخصی مسعود علامه ارائه گردیده نیز در کسب قبولی بسیار از داوطلبین چند دوره اخیر بسیار موثر بوده است.

مجموعه کلید واژه های تهیه شده توسط آقای رادمرد بسیار جامع و شامل کلیه رشته های نظام مهندسی است و موارد تکمیلی مانند نمودار و جداول نیز با پرداخت هزینه جداگانه برای برخی کلیدواژه در دسترس است. همچنین این کلید واژه برای هر نوبت آزمون در هر سال، بهینه و بروزرسانی می شوند. تهیه این نوع کلید واژه به کلیه دواطلبین پیشنهاد می شود. هرچند همانطور که گردآورنده این کلید واژه و سایر کارشناسان اذعان دارند، برای قبولی در آزمون نظام مهندسی ساختمان تمرین و تسلط بسیار بر کلید واژه ضروریست و برخلاف تصور برخی، کلید واژه به تنهایی عامل قبولی داوطلبین نخواهد بود.

کلید واژه تهیه شده توسط مسعود علامه ( نگارنده) که نزد مهندسین و داوطلبین با عنوان کلید واژه طلایی شناخته می شود، گزیده ای از واژه های کلیدی مربوط به آزمون چندین سال اخیر است که بصورت مستمر بروزرسانی شده و تنها حاوی واژه هایی است که برای حل یکایک سوالات آزمون های برگزار شده مورد نیاز بوده است. در چنین شرایطی داوطلب در عوض مواجه با چندین و چند هزار واژه که بسیاری از آنها تاکنون در هیچ آزمونی کاربرد نداشته اند، فقط با واژه های کلیدی طلایی و پر کاربرد آزمون های نظام مهندسی ساختمان مواجه است که به علت پردازش صحیح و تعداد بسیار پایین (حدود ۵۰۰ واژه کلیدی) در روند یافتن پاسخ بسیار موثر بوده، در زمان صرفه جویی و همچنین از گیج شدن داوطلب در جلسه آزمون جلوگیری می شود.

به کلیه داوطلبین توصیه می شود هر دو سری کلیدواژه را تهیه نمایند. هزینه تهیه کلیدواژه بسیار ناچیز بوده و گردآورندگان زحمات بسیاری برای تهیه این مجموعه ها متحمل گردیده اند. پس از کلیه داوطلبین درخواست می شود که به حقوق گردآورندگان این آثار و سایر آثار از این دست در کشور احترام گذاشته و از هرگونه کپی و انتشار غیرمجاز خودداری کنند. کلیدواژه جامع آقای رادمرد و کلیدواژه طلایی مسعود علامه مکمل یکدیگر بوده و در جلسات آزمایشی و هنگام برگزاری جلسه آزمون اصلی، داوطلب با استفاده ترکیبی از این دو کلیدواژه، تا حد زیادی از قبولی خود اطمینان خواهد داشت. بطور کلی توصیه می شود هر داوطلب در مواجه با هر سوال ابتدا کلید واژه طلایی را مورد جستجو قرار داده و در صورت عدم یافتن پاسخ، از کلید واژه جامع استفاده نماید. بدین صورت در زمان صرفه جویی محسوسی صورت خواهد گرفت.

تهیه کلیدواژه طلایی

تهیه کلیدواژه جامع

برگزاری آزمون آزمایشی

برخی موسسات معتبر و حتی غیر معتبر بصودت مستقل آزمون سال های اخیر نظام مهندسی ساختمان را بصورت مشابه اصلی یا تغییر داده شده برگزار می کنند. در چنین شرایطی، داوطلب علاوه بر پرداخت هزینه های گزاف شرکت در این دوره های آزمایشی، معیار سنجش صحیحی نیز در خصوص عملکرد خویش بدست نمی آورد. پیشنهاد نگارنده در خصوص آزمون های آزمایشی، فراهم کردن یک اتاق ساکت، یک میز یا صندلی دسته دار و چیدمان منابع مورد نیاز مشابه شرایط آزمون اصلی است. برای این کار، می بایست شروع آزمون دقیقا مشابه ساعت اصلی شروع آزمون یعنی هشت صبح و مدت آن نیز مشابه دفترچه اصلی باشد. هرگونه ترک اتاق یا استراحت و موارد مشابه را برای خود ممنوع نمایید و کلیه لوازم تحریری که می بایست در جلسه آزمون اصلی به همراه داشته باشید را فراهم کنید.

پیشنهاد می شود آزمون های سال ۱۳۹۰ تاکنون و بخصوص ۱۳۹۲ تاکنون را چندین مرتبه پاسخ دهید تا به تمامی زوایای آنها مسلط شوید. از قبل از شروع آزمون، روی یک برگه A4 شماره های ۱ الی ۶۰ را در دو ستون عمودی یادداشت و در هنگام آزمون پاسخ مورد نظر را مقابل شماره هر سوال درج نمایید. در صورتیکه پاسخ سوالی را نمی دانید یا شک دارید، در مقابل شماره سوال یک دایره رسم کرده و مجددا به آن مراجعه کنید. در پایان نیز با محاسبه پاسخ های صحیح و اشتباه نتیجه آزمون و زمان پایان آزمون را در برگه پاسخ ها ثبت نمایید.

ترتیب مطالعه منابع – رشته عمران محاسبات

مبحث یازدهم (طرح و اجرای صنعتی ساختمان)

مبحث هفتم (پی و پی‌سازی)

مبحث هشتم (طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی)

آئین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله ( استاندارد ۲۸۰۰) ویرایش چهارم

مبحث ششم (بارهای وارد بر ساختمان)

مبحث نهم (طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه)

مبحث دهم ( طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی )

اصول و مبانی تحلیل سازه‌ها (در حد اطلاعات عمومی و دانشگاهی)

مکانیک خاک – گودبرداری و سازه های نگهبان

ترتیب مطالعه منابع – رشته عمران نظارت

مبحث اول ( تعاریف)

مبحث دوازدهم (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا)

مبحث یازدهم (طرح و اجرای صنعتی ساختمان)

مبحث پنجم (مصالح و فرآورده‌های ساختمانی)

مبحث بیست و یکم (پدافند غیرعامل)

مبحث بیست و دوم (مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها)

مبحث هفتم (پی و پی‌سازی)

مبحث هشتم (طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی)

آئین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله ( استاندارد ۲۸۰۰) ویرایش چهارم

مبحث ششم (بارهای وارد بر ساختمان)

راهنمای قالب‌بندی ساختمان‌های بتن‌آرمه

مبحث نهم (طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه)

راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمان‌های فولادی (بخش‌های نظارت و اجرا)

مبحث دهم ( طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی )

مبحث دوم ( نظامات اداری)

قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه‌های اجرائی آن

تحلیل سازه‌ها و طراحی سازه‌های فولادی و بتنی (در حد اطلاعات دانشگاهی و کلی)*

روش ها و جزئیات اجرایی ساختمان*

گودبرداری و سازه های نگهبان*

مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و سازها*

ترتیب مطالعه منابع – رشته عمران اجرا

مبحث دوازدهم (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا)

مبحث یازدهم (طرح و اجرای صنعتی ساختمان)

مبحث پنجم (مصالح و فرآورده‌های ساختمانی)

مبحث هفتم (پی و پی‌سازی)

مبحث هشتم (طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی)

آئین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰) ویرایش چهارم

مبحث ششم (بارهای وارد بر ساختمان)

راهنمای قالب‌بندی ساختمان‌های بتن‌آرمه

مبحث نهم (طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه)

راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمان‌های فولادی (بخش‌های نظارت و اجرا)

مبحث دهم (طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی)

مبحث دوم (نظامات اداری)

مبحث سوم (حفاظت ساختمانها در مقابل حریق)

مبحث چهارم (الزامات عمومی ساختمان)

مبحث هجدهم (عایق‌بندی و تنظیم صدا)

مبحث نوزدهم (صرفه‌جوئی در مصرف انرژی)

مبحث بیستم (علائم و تابلوها)

مبحث بیست و دوم (مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها)

گودبرداری و سازه های نگهبان*

قانون کار*

قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی آنها

روش ها و مسائل اجرایی*

قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با مسئولیت مجری*

مدیریت ساخت و نظام برنامه‌ریزی و کنترل پروژه*

مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و سازها*

قوانین صنعت بیمه و مالیات*

ماشین آلات ساختمانی*

مسائل مکانیکی و برقی در ساختمان (برگرفته از متون مباحث سیزدهم، چهاردهم، شانزدهم و هفدهم مقررات ملّی ساختمان)

بخش دوم : هنگام جلسه آزمون و نتایج

عملکرد مناسب و برنامه ریزی دقیق جلسه آزمون ورود به حرفه یکی از ارکان اساسی در کسب پروانه اشتغال به کار مهندسی است که عموما از سوی داوطلبین شرکت در آزمون با سهل انگاری مواجه می شود.

قبولی تضمینی در آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی مستلزم تصمیم گیری و عزم راسخ داوطلب و کسب آمادگی کامل برای آزمون است که در نهایت با برنامه ریزی و عملکرد مناسب در جلسه آزمون، با پایانی شیرین و اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی مواجه می شود.

لوازم تحریر

چند مداد نرم سری B و HB همراه داشته باشید. قبلا پاک شدن مناسب مداد ها را روی کاغذی دیگر و با پاک کنی که برای جلسه آزمون همراه خواهید داشت امتحان کنید. ماشین حساب، مداد تراش مناسب، دستمال کاغذی و یک خودکار آبی رنگ نیز به همراه داشته باشید.

موبایل، تبلت و لپتاپ

از همراه داشتن تلفن همراه (موبایل) و یا لپ تاپ و تبلت خودداری کنید. زیرا علاوه بر اینکه همراه داشتن این دستگاه ها در جلسه آزمون تقلب محسوب می شود، بعضی حوزه های امتحانی نیز امکان نگهداری موبایل، لپ تاپ و تبلت داوطلبان را ندارند و در نتیجه داوطلب برای سپردن این وسایل به مکانی قابل اطمینان و یا بازگشت به خانه مستاصل گردیده و زمان را برای شروع آزمون از دست می دهد.

تغذیه مناسب قبل از آزمون و سرویس بهداشتی

مطابق تصمیم ستاد برگزاری آزمون و عرف معمول جلسه، استفاده از سرویس بهداشتی در جریان برگزاری آزمون ممنوع است. درصورتی که برای استفاده از سرویس بهداشتی اصرار کنید، پاسخنامه و دفترچه سوال از شما دریافت و مجبور به ترک حوزه امتحانی می شوید. از این روی، توصیه می شود روز قبل غذاهای سبک مصرف و قبل از شروع آزمون نیز حتما از سرویس بهداشتی استفاده نمایید.

استراحت و خواب کافی

بعد از ظهر و شب قبل از آزمون را به سرگرمی های سبک و استراحت مطلق بپردازید و طی شب دست کم ۸ ساعت بخوابید. اگر در شهر محل سکونت خود آزمون می دهید، زمان بیدار شدن را روی ۶:۰۰ صبح تنظیم کنید و اگر می بایست به شهرستان دیگری بروید، به نسبت فاصله زودتر بیدار شوید. صبحانه ای مقوی و سبک نیز میل نمایید.

اعتماد به نفس

به توانایی های خود اعتماد کامل داشته باشید و به حواشی و شایعه های قبل و حین آزمون توجه نکنید. به یاد داشته باشید که این یک رقابت علمی است و شما برای آن زحمت کشیده و آماده اید. به اظهارات سایرین در مورد سختی و سادگی آزمون و یا میزان اطلاعات و مطالعه آنها توجهی نکنید و هنگام جلسه فقط روی دانسته های خود متمرکز شوید.

حد نصاب قبولی

حد نصاب قبولی در آزمون برابر ۵۰ درصد است و اصولا هیچ نیازی به پاسخگویی به همه‌ سوالات وجود ندارد. اصرار برای پاسخگویی به تمام سوالات یا سوالات بیشتر، فقط میزان پاسخ های نادرست و شانس عدم قبولی شما را افزایش می دهد. به یاد داشته باشید که شما برای قبولی آزمون می دهید و نه کسب رتبه اول. تمامی افراد قبولی پروانه فعالیت یکسان دریافت می کنند.

زمان آزمون و تعداد سوالات

میانگین کل تعداد سوالاتی که افراد قبول شده در ادوار قبلی پاسخ داده اند حدود ۳۵ الی ۴۵ سوال (مجموع صحیح و غلط) است. پس عملا می توانید از پاسخ به حدود ۲۰ سوال صرفنظر کرده و زمان آن را متناسبا برای سایر سوالات استفاده نمایید. چندان نگران کمبود زمان نباشید. از حدود ۴۰ سوالی که می بایست پاسخ دهید، تقریبا ۱۰ سوال را با زمانی حتی کمتر از ۱۰ دقیقه (هر سوال کمتر از یک دقیقه) پاسخ خواهید داد. اینگونه سوالات عموما از مباحث ۵، ۸، ۱۱، ۱۲، راهنمای قالب بندی و … و بسیار ساده و ابتدایی و یا تکراری هستند. برای مابقی ۳۰ سوال باقیمانده حدود ۱۴۰ دقیقه زمان دارید که حدود ۵ دقیقه به ازاء هر سوال است.

در نظر داشته باشید که در صورت مطالعه کافی و درج توضیحات در کنار مطالب منابع، حتما زمان اضافه نیز خواهید داشت. عموم داوطلبانی که از کمبود زمان گلایه دارند، بسیاری از مفاهیم و نکات را برای اولین بار در جلسه آزمون مشاهده می کنند و زمان کافی برای یافتن مطلب در منابع، مطالعه و درک و پاسخگویی به سوال را نخواهند داشت.

ترتیب جواب به سوالات

هرگز بدون مطالعه کامل هر سوال و پاسخ های چهار گزینه ای آن، به سراغ مرور سوالات بعدی نروید. از سوال شماره ۱ شروع کرده و در صورت امکان پاسخ دهید و کنار سوال پاسخ داده شده، یک علامت مثبت قرار دهید و مشغول سوال بعدی شوید. در صورتی که سوالی وقت گیر بوده و یا نسبت به پاسخ ها شک دارید، کنار آن دایره ای تو خالی کشیده و از آن عبور کنید. برای سوالاتی نیز که پاسخ آن را قطعا نمی دانید و یا وقت بسیار زیادی را مطالبه می کنند، یک علامت منفی قرار دهید و سریعا به سراغ سوالات بعدی بروید.

در پایان و در صورت وجود وقت اضافه، سوالات با علامت دایره تو خالی را مجددا بررسی و در صورت نیاز و امکان پاسخ دهید. دقت نمایید! اگر تعداد سوالاتی که از پاسخ صحیح آنها مطمئن هستید، به اندازه کافی (بیش از ۳۵ سوال) است، با احتیاط بیشتری با سوالات مشکوک برخورد کنید تا نمره منفی کسب ننمایید و در صورتی که به کمتر از ۳۰ سوال پاسخ گفته اید، حتما به سوالاتی که شک دارید پاسخ دهید، حتی اگر اطمینان کافی ندارید.

نکته مهم دیگر، الزام در مرور کامل سوالات است. خاطره مشترک و دردناک بسیاری از داوطلبین، عدم مشاهده و متعاقبا پاسخ به سوالات شماره ۳۰ یا ۴۰ به بعد است که بعلت کندی و توقف بیش از حد در نیمه اول سوالات آزمون رخ می دهد. به خاطر داشته باشید که معمولا یک چهارم آخر سوالات، حاوی سوالاتی بسیار ساده و ابتدایی است که بیشتر داوطلبین حتی آنها را نمی بینند! یکی از نکات کلیدی قبولی تضمینی، پاسخگویی حتمی به همه سوالات ساده ی آزمون است.

نا امیدی، لجبازی و بی خیالی

برخی از داوطلبین با مشاهده اولین سوالات و سختی آنها سریعا نا امید شده و اعتماد به نفس خود را برای مرور و پاسخ به سایر از دست می دهند. دسته ای دیگر نیز بر اثر لجبازی با خود و به منظور اثبات توانایی در حل سوالی خاص، توقف بیجا و بیش از حدی را روی بعضی سوالات دارند که منجر به از دست دادن زمان مفید آزمون می شود. برخی دیگر نیز بر اثر مشاهده سوالات و یا جو آزمون، دچار بی خیالی شده و قبولی را به آزمون های آتی محول می کنند. سعی کنید، جزء هیچ یک از این دسته ها نباشید.

دقت و کنترل شماره سوال در برگه‌ سوالات و پاسخنامه

همزمان با پاسخ به هر سوال، گزینه صحیح را در پاسخنامه نیز با مداد مشکی علامت گذاری نمایید. انتقال پاسخ ها به پاسخنامه در انتهای آزمون، ایده ای بسیار خطرناک است که به علت استرس ناشی از اتمام زمان آزمون و اضطراب داوطلب، عموما موجب خطا و اشتباه در درج صحیح گزینه ها و یا شماره سوالات و عدم قبولی در آزمون می شود. برای حصول اطمینان از قبولی، به طور مرتب و همزمان با پاسخگویی به سوالات، شماره سوال در دفترچه و پاسخنامه را کنترل و گزینه پاسخ صحیح را با دقت وارد نمایید.

به همراه داشتن کلیه جزوات، کتاب‌ها و منابع

کلیه منابع آزمون نظام مهندسی که برای مطالعه و تست زنی در دوران مطالعه استفاده نموده اید را در جلسه آزمون به همراه داشته باشید. این منابع شامل مباحث مقررات ملی ساختمان و برخی کتاب های معرفی شده توسط دفتر مقررات ملی ساختمان است که با توجه به نوع آزمون معرفی می شوند. جزوه های نکات و تمرینات، یادداشت ها و کلیدواژه نیز از ملزومات اصلی در جلسه آزمون هستند. برای به همراه داشتن کلیه منابع اصلا ریسک نکنید و خجالت را کنار بگذارید. از شب قبل، کلیه منابع را در یک کیف دستی یا کوله با ابعاد مناسب قرار دهید. دقت نمایید که کلیه منابع، دقیقا آخرین ویرایش مورد نظر سازمان و همان نسخه مورد استفاده در تمرینات و مطالعه شما باشد.

ترتیب و چیدمان جزوات و کتاب ها

به محض یافتن نیمکت یا صندلی خود در جلسه آزمون، کتاب ها و جزوات همراه خود را به از کیف خارج کرده و آنها را دقیقا به همان ترتیبی که در تمرینات و تست زنی ها استفاده می کردید، در کنار خود قرار دهید. کتاب ها را در دسته های زیر مرتب نمایید:

مبحث ۹ و ۱۰ و کتاب راهنمای جوش و اتصالات جوشی؛

مباحث ۱، ۲، قانون نظام مهندسی، شرایط عمومی، ضوابط حقوقی، قانون کار، روش های اجرایی؛

مباحث ۵، ۱۱، ۱۲، ۲۱ و راهنمای قالب بندی در دسته ای جداگانه؛

مباحث ۶، ۷، ۸ و کتاب استاندارد ۲۸۰۰؛

مباحث ۳، ۴، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۲؛

دقت نمایید کلیه کتاب ها در سمت رویی جلد دارای برچسب (لیبل) نام خلاصه کتاب باشند که در هنگام چیدمان روی هم، بسادگی یک مبحث دلخواه را از میان کتاب های روی هم پیدا نمایید.

تسلط کامل بر ماشین حساب

ماشین حسابی را که طی روزهای تمرینات و مطالعه از آن استفاده کرده اید، از روز قبل مجددا چک کنید. تنظیمات و باطری را بررسی کرده و یک دور کلیه دستورات، تبدیل واحد و  فرمول ها و سایر موراد مورد نیاز را بررسی کنید. در هنگام استفاده از ماشین حساب، برخی مسائل را دوبار محاسبه کنید تا از هرگونه فشردن کلید اشتباه جلوگیری شود.

توجه به سوالات محاسباتی

از سوالات محاسباتی نهراسید. عمده اینگونه سوالات بسیار ساده بوده و استفاده از داده های یک جدول و یا یک فرمول بسیار ساده در زمان بسیار کوتاهی قابل پاسخ هستند. کلید اصلی برای حل سوالات محاسباتی در آزمون نظام مهندسی، خلاصه سازی فرمول ها و ثبت توضیحات و یادداشت های مفید در خصوص استفاده از آنها و جداول مرتبط است.

استفاده از فهرست مباحث

استفاده از کلیدواژه و فهرست مطالب کتاب، دو عامل اصلی جستجوی سریع پاسخ در منابع است . برخی داوطلبین بصورت اشتباه و برای کلیه سوالات، سریعا به کلیدواژه مراجعه و به میزان زیادی زمان را هدر می دهند. در صورتیکه برای برخی منابع مانند مبحث ۵، ۷، ۸، ۱۱، ۱۲ و موارد مشابه استفاده از فهرست عناوین فصول و مطالب در اول هر کتاب بجای کلیدواژه، به میزان زیادی در زمان صرفه جویی می کند.

استفاده از کلیدواژه

استفاده از کلیدواژه های مختلف طی سال های اخیر بسیار رواج یافته است. متعاقب این موضوع، طراحان سوال آزمون نیز با علم بر استفاده داوطلبین از کلیدواژه، سطح سختی سوالات را به میزان قابل توجهی افزایش داده اند. در چنین شرایطی به طور قطع می توان بیان کرد که هر داوطلب بدون مطالعه کافی و صرفا استفاده از کلیدواژه به هیچ وجه در جلسه آزمون موفق نخواهد شد. پس از مطالعه اولیه هر سوال، اگر در حدس واژه های کلیدی صحیح دچار مشکل شدید، حتما به پاسخ های چند گزینه ای نیز توجه کنید. معمولا یافتن واژه کلیدی صحیح در پاسخ ها راحت تر از سوال است.

در هنگام استفاده از کلیدواژه و حین جستجوی برچسب های حروف برای یافتن بخش مورد نظر در کلید واژه، دقت نمایید تا بر اثر فشار یا کشش زیاد برچسب از دفترچه کلیدواژه جدا نشود. زیرا در اینصورت برای یافتن سریع حد فاصل آن حرف در کلیدواژه دچار مشکل خواهید شد. کلیدواژه را به هیچ صورت به اطرافیان قرض ندهید.

تقلب دادن و گرفتن و اتلاف وقت ممنوع

از این موارد پرهیز کنید: صحبت کردن با داوطلب دیگر، نگاه کردن به پاسخنامه داوطلبان مجاور، رد و بدل کردن جزوه، کتاب، پاسخنامه و …، ایجاد بی‌نظمی و بر هم زدن نظم جلسه، همراه داشتن و استفاده از موبایل و رایانه، پاره نمودن مدارک امتحانی (کارت، پاسخنامه و دفترچه سؤال)، خارج نمودن مدارک امتحانی (پاسخنامه، دفترچه سؤال و کارت). بیاد داشته باشید مراقبین در صورت مشاهده هرگونه تقلب، مراتب را بدون اطلاع به شما گزارش و صورت جلسه می نمایند. دراینصورت و در صورت احراز تخلف، کلیه آزمون های شما باطل و از شرکت در آزمون های آتی نیز محروم می شوید.

توجه به ن ها در سوال و جواب

بسیاری از سوالات در جلسه آزمون گمراه کننده هستند. رایج ترین روش برای ایجاد ابهام در داوطلبین استفاده از افعال منفی است. طی سال های اخیر استفاده از “ن” ها در افعال مانند نمی شود و نمی باشد و موارد مشابه حتی در پاسخ های چهار گزینه ای نیز مشاهده شده است. در حالتی دیگر، گاهی بدون استفاده از افعال منفی، ماهیت سوال منفی است و این در حالیست که در منابع مربوط، حالت مثبت شرح داده شده و داوطلب فقط با مشاهده کلیدواژه ها، نسبت به انتخاب گزینه اشتباه اقدام می کند. حتما به افعال جملات و ماهیت مثبت و منفی هم در بدنه سوال و هم در پاسخ ها دقت کنید.

دقت ویژه در واحدها

روی جلد یکی از منابع پر استفاده یا جلد کلیدواژه، برخی تبدیل واحدهای مهم را یادداشت نمایید. بخاطر داشته باشید که یکی از رایج ترین اشتباهات داوطلبان، انتخاب گزینه اشتباه به علت عدم توجه و تبدیل صحیح واحدها در حل محاسبات بسیار ساده است. در چنین شرایطی، طراح سوال، گزینه های اشتباهی که با راه حل بدون تبدیل واحد مطابقت دارند را در پاسخ های چهار گزینه ای قرار می دهد و داوطلب با مشاهده پاسخ و به منظور صرفه جویی در زمان، سریعا و با خرسندی نسبت به انتخاب گزینه اشتباه اقدام می کند.

توضیحات و استثنائات

گاهی داوطلب در روند حل یک سوال می بایست از داده های جداول مختلف استفاده نماید. عمده جداول یا روابط مندرج در مباحث مقررات ملی ساختمان و سایر منابع، دارای توضیحاتی بسیار مهم در ذیل خود هستند که عموما شامل استثنائات و یا نیاز به اعمال ضرایبی برای داده ها در شرایطی خاص و یا مواردی از این دست است. برخی از سوالات دقیقا بر مبنای همین توضیحات طرح شده و داوطلب بدون توجه به توضیحات جداول یا روابط، گزینه اشتباه را مطابق با داده های خام جدول انتخاب می نمایند. به یاد داشته باشید که این دست سوالات، جزء ساده ترین سوالات آزمون هستند که معمولا در زمانی کمتر از یک دقیقه حل می شوند.

تهیه و نگارش: مسعود علامه

هرگونه کپی برداری و انتشار غیرمجاز بوده و فقط با کسب اجازه مکتوب از نگارنده – مسعود علامه – مجاز است.

دیدگاه بگذارید

3 دیدگاه ها فعال "راهنمای جامع قبولی در آزمون نظام مهندسی ساختمان"

اطلاع از
avatar
ترتیب دیدگاه ها:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشترین امتیاز
محمد
بازدید کننده

سلام. میشه لطف کنید فایل پی دی اف مباحث مقررات ملی محاسبات را برام ایمیل کنید؟ ممنون

سعید افخمی
بازدید کننده

سلام جناب مهندس
مباحث را چاپ بگیریم خارج از بحث مالیش بهتر است
ممنون

امیر
بازدید کننده

سلام ممنون از اطلاعات مفید و جامع تون
مباحث نظام مهمندسی عمران که فرمودید a5شده و قابل چاپ هستند رو میخواستم

wpDiscuz
Top