معرفی وب سایت UsesThis

در ادامه سری معرفی وب سایت های برگزیده ایرانی و خارجی، در این مطلب وب سایت UsesThis یا همان یوززدیس معرفی می گردد. این وب سایت تعریفی خلاصه را در سایدبار خود درج نموده که با مطالعه آن، بسادگی فلسفه کلی خود را بروز می دهد :

تعریفی که از نرد ( nerd ) در یوززدیس داریم، افراد غیراجتماعی و گوشه گیری نیستند که مشغول هک یک چیز عجیب و غریب شدند. اینجا، واژه نرد یک بهانه است برای پرسیدن چهار سوال از کسایی که در زمینه ای خاص بیشتر از بقیه مطالعه کرده ان.

به نظر می رسد، بهبود نرد (Nerd) شناسی یکی از مهم ترین اهداف این وب سایت است که در همین راستا و با گذشت از مسائلی مانند تعریف اولیه نرد و یا حتی گیک که در ایران شناخته شده نیستند، پا را فراتر گذاشته و به معرفی مختصر خود نردها و ابزارهایی که برای زندگی استفاده می کنند پرداخته است. درست مانند این است که برای تعریف ماهیت و ذات انسان برای فردی آدم ندیده (؟)، بجای ارائه اطلاعات فیزیولوژی، آناتومی بدن و کارکردهای پیچیده سیستم عصبی، چند انسان شاخص را با افزودن اینکه هریک در عمر خود چه کرده اند و از چه ابزارهایی برای زندگی خویش استفاده می کنند (بیل، داس، گوشی همراه و رایانه یا قابلمه)، معرفی نمود.

یکی از ویژگی های بارز این وب سایت، سادگی و پیروی از اصول اولیه طراحی مینیمال است. مینیمالی زیبا و خواندنی از کیستی و هویت، ابزارها و نرم ابزارهای زندگی و دوستان کاغذی آدم هایی که هر یک در زمینه ای خاص بیش از بقیه مطالعه کرده اند.

UsesThis که احتمالا تجربه ای موفق و بومی سازی شده از ایده های اجرا شده خارجیست، پتانسیلی بسیار بالا برای همه گیر شدن و معتاد نمودن خوانندگان خود دارد. بطوریکه نگارنده نیز، معترف است که حتی در مشغله شروع سال نو و بعد از تعطیلات نوروز، همه ۱۵ نوشته یوززدیس را با اشتیاق مطالعه نموده است. در یوززدیس، انسان ها عجیب نیستند البته. همان من و شما در هر جمعی ممکن است روزی مهمان یوززدیس باشد چرا که :

شما هم اگه شخصی رو در نظر دارید که میخوایید به سوالات یوززدیس جواب بده یا اگه فکر می کنید، جواب هاتون برای خوانندگان یوززدیس جذابه، کافیه که به hi [ @ ] usesthis.ir ایمیل بزنید.

جامعه یوززدیس متشکل از دکتر، عکاس، طراح وب، فیلمساز، استاد دانشگاه و هر فردی که ممکن است در حیطه کاری خود موفق باشد است. بعضی، نرد بودن را فقط در قالب شخصیت هایی مانند شلدون، لئونارد، راج و هوارد می دانند. گرچه این چهار موجود دوست داشتنی و طرفدارانشان پدیده هایی خاص هستند ولی در UsesThis عموما با اعضای یک Modern Family روبرو هستیم که همزمان با ساده و بی آلایش بودن، خصوصیاتی ویژه داشته و افق نگاهشان به سمت زندگی مدرن، کمی با دیگران متفاوت است. همه افراد در یوززدیس به ۴ سوال کلی پاسخ می دهند.

کی هستی و داری چی کار می کنی؟

از چه سخت افزارهایی واسه کار و زندگی استفاده می‌کنی؟‌

از چه نرم افزارهایی استفاده می‌کنی؟

آخرین کتابی که خوندی چیه و چه کتابی رو برای همه توصیه می‌کنی؟

پاسخ های ارائه شده به این ۴ سوال، بخش اصلی و جذاب UsesThis را تشکیل می دهند. اصولا کسب شناخت از دیگران به هر روشی، در اعتلای شخصیت افراد موثر است. حال، گاهی این شناخت بصورتی هدفمند و دارای چارچوب از طریق مطالعه نوشته های وبلاگ نویسان محبوب مانند یک پزشک یا موارد بصری مانند تو دلِ کیفِ کی چیه یا از طریق اطلاعات پروفایل های OkCupid یا از طریق پاسخ های شیوای گیک و نردهایی دوست داشتنی در UsesThis و یا از طرق دیگر حاصل می شود.

یوززدیس حیطه ای از جامعه مخاطب را مورد هدف قرار داده که وسعتی روزافزون دارد و با بارش داده و جزئیاتی جذاب از افراد موفق درنظر همین مخاطبین، عملکردی بی نظیر از خود برجای می گذارد تا جایی که شاید بزودی بتوان از یوززدیس به عنوان ENTREPRENEUR فارسی یاد نمود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه فعال "معرفی وب سایت UsesThis"

اطلاع از
avatar
ترتیب دیدگاه ها:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشترین امتیاز
Uses This
بازدید کننده

مسعود جان، ممنون از حمایت و لطف شما برای معرفی یوززدیس.

wpDiscuz
Top