گفتمان هاون فصل یک قسمت دو

گفتمان هاون فصل یک : تضاد منافع

قسمت دو : عدالت یارانه ای و حقوقی

ادویه ی خُنَکِ نفتی!

آقای زنگنه وزیر محترم نفت در مراسم گرامیداشت مقام زن و مادر گفته:

خانم ها نسب به آقایان وظایف خود را در شرایط برابر دقیق تر، مسئولانه تر و سالم تر انجام می دهند.

n00189783-b

گفتمان هاون: هرچه فکر کردیم متوجه استدلال و قرائن مربوط به این گزاره ی جذاب آقای وزیر نشدیم ولی احتمالا منظور ایشان بکارگیری خانم های محترم بجای آقایان در جایگاه های سوخت گیری است که دقیق تر، مسئولانه تر و سالم تر سوخت را وارد باک ماشین های ملت کنند، تا آقای زنگنه دیگر مجبور نشود در مورد جایگاه داران یک حرف هایی بزند که بعدش هم یک حرف هایی بشنود که پاسخ دادن به آنها یک کمی زیادی سخت باشد.

این وزیر پر سابقه، در ادامه فرمود:

اگر در یک خانواده ای زن وجود نداشته باشد مرد هم نابود خواهد شد و نمی‌تواند کار مفیدی انجام دهد.

گفتمان هاون: از همان خردسالی می دانستم که بالاخره روزی نابود می شوم. البته احتمالات ذهنی من حول افتادن در جوی آب و انفجار مخچه پس از اصابت به لبه پیاده رو بود. ولی بهرحال از وزیر محترم متشکرم که راه های جدید رسیدن به خدا، ببخشید رسیدن به آن دنیا را به ملت معرفی می کند. مطمئنا همه ما بابت شنیدن این سخنان گهربار در رابطه با مشاوره خانواده و ازدواج از زبان وزیر نفت خیلی خوشحالیم.

و باز هم در ادامه فرمود:

تغییر و اصلاح نگاه تاریخی ایران به بانوان به گذشت زمان، فرهنگ و اصلاح ساختاری نیاز دارد، حتی در صنعت پیشرفته ای مثل نفت این نگاه وجود دارد که باید تغییر کند.

گفتمان هاون: خوب وزیرِ جان، چرا همه مملکت را بــ…………ــوق که خود را بـ……….ــــــوق !؟ اصولا در صنایع و رسته هایی که از دید شما احتمالا پیشرفته نیست مثل غذا و خوراکی ها، بهداشت و درمان، آموزش و پژوهش، بازرگانی، اطلاعات و و و . . . نگاه ها حسابی به خانم ها تغییر کرده و خانم ها با بیشترین احترام و منزلت مشغول به کارند. پس تایید بفرمایید که تنها جایی که تقریبا هیچ تغییری در آن محسوس نیست همان صنعت پیشرفته نفت مورد اشاره شماست!

و باز هم فرمود:

تعداد بانوان شاغل در صنعت نفت نسبت به آقایان بسیار اندک است و جذب آقایان در  سال های گذشته بسیار افزایش یافته بود که البته نقشی در این موضوع ندارم چون جذب این تعداد افراد در دولت گذشته اتفاق افتاده است.

گفتمان هاون: تایید کردید! ولی کلا گیج شدیم که در سه روایت واقعیت جامعه، دولت قبل و دولت فعلی بالاخره مردم بیکار در دولت قبل سر کار رفتند یا نرفتند یا اگر رفتند در صنعت پشه پرانی بود یا در صنعت نفت!

و باز هم فرمود:

ترکیب نیروهای حاضر در صنعت نفت تبعیض آمیز و به نفع مردان است اما این چیزی نیست که ما آن را خواسته باشیم.

گفتمان هاون: خوب برادر محترم، لابد چیزی هم نیست که شما آن را نخواسته باشید.

و باز هم با اعلام خبری خوش فرمود:

اگر از این به بعد استخدامی در نفت صورت گیرد که احتمال آن بسیار اندک است، قطعا در این شرایط تبعیض مثبت به نفع بانوان خواهد بود.

گفتمان هاون: حقیقتا اشک از دیدگانمان جاری است. ملت بزرگوار، از شما چه پنهان من هم قصد دارم فقط برای رضای خدا و البته رفع تبعیض جنسیتی، با درآمد بخور و نمیرم یک پالایشگاه تاسیس کنم و عمده نیروها را از خانم های مستعد استخدام کنم که البته کلا احتمال وقوعش بسیار اندک است ولی شما خیلی خوشحال باشید.

در انتها در خطاب به دفتر امور زنان وزرات نفت فرمود:

در حوزه کاری خود تنها به ارتباط با شاغلان در این صنعت اتکا نکنید بلکه سعی کنید با همسران و دختران مدیران، معاونان و کارکنان این صنعت در ارتباط باشید چون اگر آنها طرفدار شما باشند هیچ مردی جرات نمی کند جلو شما بایستد. دراین صورت می توانید به دلیل گسترش ارتباطات به اهداف این بخش دست پیدا کنید.

گفتمان هاون: آقای وزیر فشار خون ما سه روی هفت است! چه اهدافی؟ چه طرفداری؟ چه جرأتی؟ چه ایستادنی!؟ صادرات نفت که هنوز چاره ساز نشده، لابد از پس فردا لایحه صدور آقایان ایرانی با نفتکش به سومالی ارائه می شود. اِی دل غافل… سودای روسیه ات چه شد.

ادویه ی اِجرایی و عادلانه!

آقای نوبخت، رئیس محترم سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفته:

حذف یارانه ۲۴ میلیون نفر اجرایی و عادلانه نیست.

139310150936367564436523

گفتمان هاون: یک روز آه و ناله دولت به آسمان رسیده که پرداخت یارانه کمر ما را شکست و روز دیگر آقای نوبخت می فرماید که حذف یارانه ۴۵۰۰۰ تومانی جمعیت زیاد پزشکان، تاجران، کارخانه داران، وکلا و مهندسین و سایر اقشار با درآمد بیش از ۳۵ میلیون تومان در سال عادلانه نیست. خوب من احتمالا درک درستی از تعریف واژه عادلانه ندارم زیرا دستمزد ۸۰۰ هزار تومانی کارگران (کمتر از ۱۰ میلیون تومان سالانه چه برای زندگی در پایتخت و چه در یک روستای کوچک) که اگر منت این کارفرما و آن کارفرما را بکشند و شاغل شوند، بعد از گذشت چندین ماه هم به آنها پرداخت نمی شود، اجرایی و عادلانه است ولی برای حذف یارانه نیم میلیون تومانی سالانه ی هر نفر با درآمد بیش از ۳۵ میلیون تومان، غم و بغضی شدید گلوی مسئولین کشور را برای رعایت عدالت می فشارد. هرچند که همه این بغض و اشک ها آبی ست که بنده از سر ناچاری و بیکاری در این هاون می کوبم!

آقای نوبخت در ادامه فرمود:

طبق نظر کمیسیون تلفیق از درآمد حاصل از حذف یارانه‌ها باید ۳۰ درصد به یارانه سود تسهیلات اشتغال با اولویت خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و بهزیستی و ایثارگران و رزمندگان معسر و فارغ التحصیلان دانشگاهی و جوانان، ۳۵ در جهت پرداخت یارانه سود تسهیلات به واحدهای کوچک متوسط صنعتی، معدنی، کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی، گردشگری و صادراتی، ۱۵ درصد جهت حمایت از نوسازی صنایع با رویکرد کاهش مصرف شدت انرژی و ۲۰ درصد جهت ارائه مشوق‌ها و زیرساخت‌های صادراتی اختصاص یابد.

گفتمان هاون: خوب نکنید آقا؛ اصلا هیچ کاری نکنید سنگین تر نیست؟! ۳۰ درصد برای تسهیلات اشتغال فقط صرف پر کردن سوراخ های بی نهایت جیب ما بیچاره ها هم نمی شود، احتمالا یک وام اشتغالی سه میلیونی با سود و بهره کافی! و ضامن و اینها می گذارند که همه مبلغش فقط صرف هزینه تاکسی و قسط اول ویزیت پزشک ارتوپد به جهت ساییدگی زانوها در راه پله ادارات برای کسب مجوز فعالیت برای یک مغازه سبزی فروشی می شود. ۳۵ درصد هم برای تسهیلات واحد های کوچک و متوسط صنعتی که البته تجربه مشابه در دولت قبل، کلیه اعصاب حرکتی زبان مرا از کار می اندازد. در ضمن طبق تعریف آقایان مسئول، شخص متوسط کسی است که بتواند در ماه دو میلیون تومان قسط بدهد، که خوب بحمدالله با درآمد نوسانی یک میلیون تومانی عموم ملت همخوانی کافی دارد! حالا واحد صنعتی متوسط دیگر چه پدیده ایست، خودتان حدس بزنید. ۱۵ درصد هم برای کاهش مصرف انرژی که من واقعا نمی دانم همه آن درصد های تخصیص داده شده قبلی چه گلی بر سر ما زده اند که این بزند. ۲۰ درصد آخر هم برای مشوق های صادراتی که خوب بصورت اجرایی و عادلانه ای از قالب یارانه به وام کلان تبدیل شده و به جیب تاجران و صادرکنندگان محترم بر می گردد. صلواتی ختم بفرمایید.

ادویه ی کابُویِ ناهمخوان!

ملاحظه بفرمایید:

دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان درانتخابات ریاست جمهوری آمریکا با تاکید بر ضرورت و اهمیت انتشار گزارش کمیته تحقیق واقعه یازدهم سپتامبر گفت که او اطمینان دارد در این گزارش اسناد رسوا کننده ای در مورد نقش عربستان سعودی در این واقعه تروریستی وجود دارد و می بایست مدت ها پیش در معرض دید مردم آمریکا قرار می گرفته است.

مجدد ملاحظه بفرمایید:

ترامپ در این گفتگوی تلویزیونی به این مسئله نیز اشاره کرد که او از مدت ها قبل گفته است که آمریکا به دروغ عراق را عامل این حمله تروریستی وانمود کرده و به این بهانه این کشور را مورد حمله قرار داده بود و افزود که او یقین دارد انتشار این گزارش درستی نظر او را اثبات خواهد کرد.

304864

گفتمان هاون: از یک طرف کشور عربستان منتسب به سعودی ها با آن همه رفتار قبیله ای و سنتی نامتعارف و از طرف دیگر کشور امریکایی که ممکن است سکانداری از جنس ترامپ داشته باشد که یک فرد سنتی و البته نامتعارف است، به تنهایی برای گفتمان هـاون کافیست تا معجونی تهیه کند که در کسری از ثانیه کل جهان را مسموم و راهی دواخانه نماید. بهرحال، روی تمام حرف های ناتمام این کارآفرین عجیب امریکایی باید پاراگراف بالا را هم اضافه کرد که عربستان یکی از مقصرین اصلی حادثه یازده سپتامبر است. بفرما این هم مدرک……….که البته مدرکی نیست!

شاید بتوان این رفتار را تا حدی در خاطرات زنده کرد. باید عرض کنم که بنده یک لیست ۲۸ صفحه ای از آقای ترامپ قرض گرفته ام که البته شاید اسامی ۳۰۰ نفر دیگر هم که هــــیچ ربطی به یازده سپتامبر ندارند نیز با مداد HB روی حاشیه آن نوشته شده باشد. آن بنده خدا در کشور ما هم که بخاطر جیب های سوراخ کاپشنش اسامی را بعد از اینکه کار و بارش تعطیل شد گم کرده بود، شاید لیست مذکور را بعد از اینکه ترامپ کار و بارش با انتخابات امریکا تمام شد، از او قرض بگیرد و مجدد در جیب بگذارد بلکه برای انتخابات ریاست جمهوری بعدی ایران بخواهد آن ها را از جیب خارج کند.

خوب من فکر می کنم همانقدر که سال های سال یک استراتژی شفاهی در امریکا راجع به مبارزه با تروریسم رایج است، در ایران هم استراتژی مبارزه با مفاسد اقتصادی روی بورس بوده که البته هیچ کدام سرانجام درست و حسابی نداشته اند. خوب، خیالمان راحت باشد که بعد از این نمایش رسانه ای، نه ترامپ عربستان را با رسوایی تروریسم می ترکاند و نه ما حرص مفاسد اقتصادی، واگذاری ها، خصوصی سازی ها، وام های کلان، رشوه ها و غیره را بخوریم. هوا هم که گرم شده، به شیوه بعضی مسئولین که از قضا هیچ رابطه ای با سکته کردن و مردن از شدت وظیفه نشناسی ندارند، یک لیوان آب سرد شاید افاقه کند.

گفتمان هـــاون – مسعود علامه.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

اطلاع از
avatar
wpDiscuz
Top