گفتمان هاون فصل یک قسمت یک

گفتمان هاون فصل یک : تضاد منافع

قسمت یک : ملت نامحسوس و گشت بی نهایت

ادویه ی مُبهَمِ انتخاباتی!

نماینده محترم مجلس کشور، آقای مطهری در مورد وضعیت خانم مینو خالقی کاندیدای اصفهان که رای آورده ولی با مشکلاتی مواجه شده گفته:

در صورت عدم صدور اعتبارنامه خانم خالقی، استیضاح به جریان خواهد افتاد و هم‌اکنون هم من با چند تن از نمایندگان در این‌خصوص صحبت کردم که همگی موافقتشان را برای امضای استیضاح وزیر کشور اعلام کرده‌اند.

IMG01222488

گفتمان هاون: خوب است! یکی، دیگری را به عدم صدور اعتبار نامه یک کاندیدا دعوت می کند؛ آن دیگری، اعتبار نامه کاندیدای مورد نظر را در هوا نگه داشته؛ یکی دیگر، آن دیگری را در صورت عدم صدور اعتبار نامه تهدید به استیضاح می کند؛ و حلقه ای باطل از زنجیره های نگاه بدبینانه تشکیل شده که در میان آن، ظاهرا قانون هیچ جایی ندارد. می گویند یک کشوری هست که هم هدف دارند و هم در رسیدن به هدف پیشرفت می کنند و مثلا وقتی در کلاس درس دبستان های آنجا، مشکلی برای یکی پیش می آید، یکی مشورت می دهد، دیگری کمک می کند و یکی دیگر پشتیبانی. معلم هم از اقدام مثبت دانش آموزان راضی است که خوب خدا را شکر، ما از این جلف بازی ها در ایران نداریم.

ادویه ی جِدی و شَفافِ پاسخگویی!

گفتمان هاون: برای این بخش، نیازی به نقل قول از وزارت محترم امور خارجه کشور، آقای ظریف نیست. احتمالا تا بحال بیشتر مردم یا دست کم افرادی که پیگیر مطالب سیاسی هستند، پاسخگویی قهرمانانه ی آقای ظریف را دیده اند. این جواب، به خودی خود کلاس درسی برای شیوه پاسخگویی شفاف و روایتگر با استناد به موارد ثابت شده جهانی بود که در آن و بر خلاف بسیاری موارد در دولت قبل دیگر خبری از مدیریت جهانی و پاره کردن قطعنامه دان و بگم بگم نبود. یک جواب کاملا شفاف، مستدل و مستند، صریح، محکم، واقعگرایانه و البته با چاشنی امنیت، آرامش و اقتدار هم برای راویان خبر و هم همتایان آقای وزیر در کشورهای مدعی. فارغ از انتقادات وارد به هر دولت، یکی از مجموعه برکات دولت آقای روحانی، همین پاسخگویی و استفاده از کلام آرام و منطقی ولی کاملا صریح و مقتدر در خصوص تصمیمات بزرگ است که بی شک هم از سوی ملت بزرگ ایران قدردانی می شود و هم اثرگذاری بسیاری در کشورهای مورد تعامل دارد. رویکردی که عموما در دولت های قبل یا در بخش استراتژی کلام و یا در بخش عمل دچار ضعف های جدی بوده است. اما امروزه، همراهی و هماهنگی این دیپلماسی کلام با اقدام و عمل قدرتمند مسئولین کشوری در بخش های اقتصادی، دفاعی، روابط بین الملل و مواردی از این دست را شاهد هستیم. در این زمینه پیگیری و تلاش جدی و همه جانبه دولت برای اجرای کامل برجام و انجام تعهدات طرف مقابل، بدون هرگونه هیجان زدگی و دیپلماسی آشفته داخلی و خارجی قابل تقدیر است. این بخش اصلا دست مایه طنز نداشت و ادویه جدیِ این قسمت از هاون بود.

ادویه ی سوزانِ محسوس!

لطفا چندبار این مطلب را بخوانید:

سردار حسین ساجدی‌نیا با بیان اینکه از ابتدای این هفته طرح امنیت اخلاقی به شکل محسوس و در سطح گسترده‌ای در سطح میادین، مجتمع‌های تجاری، و بزرگراه‌های پایتخت به اجرا در آمده است، گفت: علاوه بر این طرح، از امروز گشت نامحسوس پلیس امینت اخلاقی نیز در سطح معابر فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. بر این اساس بیش از ۷۰۰۰ نیروی زن و مرد با حضور در معابر نسبت به رصد این موارد و اطلاع آن به پلیس امنیت اقدام خواهند کرد.

گفتمان هاون: اول اینکه مسئولان محترم قبل از اعلام تصمیمات این مدلی لطفا مقدمات شوک وارده به مردم را آماده نمایند. دوم اینکه واقعا ؟! جناب سردار واقعا !؟ پلیس نامحسوس برای کم و زیاد بودن صدای موسیقی و پوشش موی خانم ها ؟ حقیقتا دستاورد بزرگ و قابل توجهی برای جمهوری اسلامی ایران است که هفت هزار نفر از مردم را بصورت نامحسوس قاطی بقیه مردم کند تا میلیون ها گزارش و احضاریه و پرونده و … به همگان تحمیل شود.

دست کم این هفت هزار نفر را با فرض صالح بودن برای این کار، بصورت نامحسوس روانه ی کوچه و برزن می کردیم تا با لحنی دوستانه و برای فرهنگسازی صحیح در میان مردم فعالیت پیشگیرانه کنند. اما سردار ساجدی  و نیروی انتظامی با حرکتی تاریخی و انفجاری، پیشگیری را که هیچ، پسگیری را هم به شیوه ای عجیب و نامعمول به مردم مظلوم ایران معرفی فرمودند.

خوب، بیایید شرح فعالیت کاری مفید روزانه یکی از این عزیزان ۷۰۰۰ نفری را بررسی کنیم! ساعت هفت صبح در حالیکه ساندویچ پنیر و خیار با نان سنگک را با وظیفه شناسی قورت می دهد، کنار مدرسه های دخترانه، ادارات و شرکت ها پرسه می زند تا موارد مخالف ارزش هایی که امیدواریم به او حدود آنها را آموزش داده باشند، بررسی کند. در این میان شاید برای چند نفر از همکلاسی های سابق که در مدرسه برای عکس شخصیت های درون کتاب های درسی او ریش و سیبیل می کشیدند هم، گزارش موسیقی یا حرکات نمایشی یا عقب رفتن روسری بنویسد و برای پلیس امنیت پیامک کند! تا بعد از ظهر هم در خیابان ها، فروشگاه ها و حتی موقع ناهار در رستوران، ریپورت پنجاه شصت نفری را که حالا به هر دلیل آن روز مطابق معیار و نظر ایشان نبوده اند را به پلیس امنیت ارسال کند. شب هم نان حلال خریده و سر بر بالین می گذارد.

از آن طرف، روزانه چند صد هزار پیام گزارش عدم امنیت اخلاقی توسط این هفت هزار نفر ارسال شده و همکاران محسوس نسبت به تشکیل پرونده و احضار این جمعیت ناچیز! اقدام می کند و اگر هم سرپیچی کنند، پلیس های محسوس و محترم روزانه چند صد هزار مرتبه به درب خانه های مردم مراجعه می کنند تا آنها را برای تفهیم جرم و ارشاد شدن با خود حمل نمایند. البته از یک نظر خوب است که با چنین رفت و آمدی از سوی پلیس به محلات آسیب پذیر و بدنه مردم، دست کم شاید یک آژیری هم بکشند تا بلکه سارقین و متجاوزین ترسیده و از تجاوز به جان و مال مردم منصرف شوند!

البته پلیس می تواند برای جلوگیری از ازدحام، به پلیس های نامحسوس اعلام کند که مثلا روزانه تا سقف ۵ گزارش را ارسال کنند و بقیه موارد را نادیده بگیرند. حالا اینکه کدام یکی مویش بیشتر مشخص است یا لباسش تنگ تر است یا صدای موسیقیش حامد زمانی نیست را دیگر خود گشت نامحسوس تشخیص دهد، اصلا به ما چه.

البته کلا نیروی انتظامی به فکر اشتغال هم بوده که خودش مبحثی جداگانه است. ولی با یک نسبت ساده برای هر هزار نفر یک پلیس نامحسوس، حدودا ۸۰ هزار نفر پلیس نامحسوس برای حجاب و لباس و موسیقی در کشور نیاز داریم که خوب در زمینه اشتغالزایی جزء موفقیت های کم سابقه نیروی انتظامی محترم به حساب می آید که تابحال، پرسنل مورد نیاز مراکز انتظامی خود را نیز از سربازان وظیفه تامین می کرده است. هرچند، باید دید هزینه ناهار و ایاب و ذهاب بر عهده پلیس نامحسوس است یا خیر…!

نکته آخر اینکه نیروی محترم انتظامی و البته کلیه مسئولین محترم کشوری بدانند که یک ملت نامحسوس دارند که بسیار بزرگ منش هستند و طی دهه ها و سده های اخیر بسیاری ناهنجاری های عیان و نهان مسئولین و مدیران کشوری را دیده اند و دم بر نیاورده اند. هر زمان هم نیاز و اقتضاء محسوس شدن از سوی مسئولین به آنها اعلام شده، به خیابان ها ریخته اند، نفت ملی کرده اند، انقلاب کرده اند، جنگیده اند، رأی داده اند، حاضر بوده اند، سوخته اند و ساخته اند و باز هم دم بر نیاورده اند. ملت نامحسوسی که هر چه پیامک زدند، جیب برخی مفسدین پُر تر و خواب بعضی مسئولین راحت تر شد. برخی از همین مسئولین طی همین دهه ها و سده ها هیچگاه به درستی صدای رسای این ملت نامحسوس را نشنیده اند. صدای ملتی که تقاضای زیادی ندارد و ثابت کرده که چقدر صبور و اخلاق مدار است. ملتی که از هر حادثه شومی برای کشور عزیزمان پیشگیری کرده و ملتی که در هر شرایطی پاسدار این کشور بوده، هست و خواهد بود هرگز به گشت نامحسوس امنیت اخلاقی نیاز نخواهد داشت.

به جوانانِ این ملت شریف و به خودتان فضای فکر و مهلت دهید، بگذارید فضای شور و نشاط و فعالیت فرهنگی، دینی، علمی و ورزشی میان مردم افزایش یابد، امید و اعتماد را در مردم سرمایه گذاری کنید. به جوانان این اطمینان و اعتماد را بدهید که در این کشور اهمیت دارند و می توانند در راه سازندگی کشور قدم بر دارند. پلیس نامحسوس اخلاقی، مانع اعتماد است. آقای سردار ساجدی نیای عزیز، به پشتوانه همین ملت ۸۰ میلیونی بطور محسوس و علنی با پشتیبانی دستگاه قضا یک جا بر پا خیزید و نَفَس مفسدان اقتصادی این سارقان عمر و جان مردم، تجاوزگران و اشرار خیابانی و مرزی و مانند اینها را قطع کنید. این ملتِ نامحسوس، طاقت بیکاری فرزندان، چپاول مفسدان و داغِ سوزان دختر ۶ ساله دیگری را ندارد.

گفتمان هـــاون – مسعود علامه.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها فعال "گفتمان هاون فصل یک قسمت یک"

اطلاع از
avatar
ترتیب دیدگاه ها:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشترین امتیاز
jhgjgy
بازدید کننده

عجب شله قلمکاری هست این سایت !

علیرضا صداقت پور
بازدید کننده

ادویه تون بسیار عالی بود البته اون گشت نا محسوس که مثل خیلی دیگه از تصمیمات خلق الساعه بصورت کاملا خلق الساعه منتفی شد ولی نقدتون کاملا بجا بود و عالی

wpDiscuz
Top