چالش های شرایط عمومی پیمان

چند روز پیش هنگام جستجو در سایت های مورد علاقه، به مطلبی برخوردم که بسیار زیبا و کارشناسی شده نگارش شده بود. موضوع مطلب مورد نظر، “ﭼﺎﻟﺸﻬﺎﯼ ﺍﺳﺎﺳﯽ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﻣﻔﺎﺩ ﺑﺮﺧﯽ ﻣﺎﺩﻩ ﻫﺎﯼ ﺷﺮﺍﯾﻂ ﻋﻤﻮﻣﯽ ﭘﯿﻤﺎﻥ ﻗﺮﺍﺭﺩﺍﺩﻫﺎﯼ ﭘﯿﻤﺎﻧﮑﺎﺭﯼ” است که به طور کلی به نقص، ابهامات و تناقضات شرایط عمومی پیمان می پردازد.

این موارد شامل تاریخچه و تغییرات شرایط عمومی پیمان، ابهامات ماده ۲۸ شرایط عمومی پیمان در مورد تحویل گارکاه (وجود معارض، تاخیر در تحویل کارگاه)، ابهامات ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان در مورد تغییر مقادیر کار، قیمت های جدید و تعدیل نرخ پیمان (حدود افزایش مقادیر نسبت به مبلغ اولیه پیمان، جمع جبری مقادیر افزایش و کاهش یافته، اعتبار و ارزش پیشنهاد پیمانکار در مناقصه)، ابهامات ماده ۳۰ شرایط عمومی پیمان در مورد تغییر مدت پیمان (عدم اتمام کار در پایان مدت اولیه، تمدید مدت پیمان و الحاقیه، تاخیر مجاز و تاخیر غیرمجاز)، ابهامات ماده ۳۷ شرایط عمومی پیمان در مورد پرداخت ها (تهیه صورت وضعیت، حداکثر مدت زمان تهیه، رسیدگی و کنترل صورت وضعیت از سوی پیمانکار، مهندس ناظر و مشاور و کارفرما، زمان رسیدگی به صورت وضعیت توسط مهندس ناظر)، ابهامات ماده ۳۹ شرایط عمومی پیمان در مورد تحویل موقت (شرایط و ابهامات آماده بودن جهت بهره برداری، حد ۱۲۵ درصد مبلغ اولیه پیمان برای بهره برداری)، ابهامات ماده ۴۸ شرایط عمومی پیمان در مورد خاتمه پیمان (خاتمه یک طرفه پیمان، قراردادهای دست دوم پیمانکار)

مطالعه این مقاله بسیار مفید و کاربردی را به تمامی همکاران در دفاتر فنی و امور پیمان و قراردادهای پیمانکاران، مهندسین مشاور و کارفرمایان توصیه می کنم. این مقاله توسط همکاران محترم آقایان دکتر مجید پرچمی جلال و دکتر محمدرضا عدل پرور، دو تن از فعالان و صاحب نظران در زمینه قراردادهای پیمانکاری در سال ۱۳۸۵ طی اولین کنفرانس ملی توسعه نظام پیمانکاری در ساختار صنعتی کشور در دانشگاه صنعتی شریف منتشر شده است.

فارغ از محتوای پربار این مقاله، نوع نگاه و تیزبینی در نکات نهفته در مواردی که هر روزه با آن سر و کار داریم بسیار جالب و قابل تأمل است. متاسفانه در بسیاری از دعاوی ساده و پیچیده حقوقی در پروژه های مختلف پیمانکاری که در جای جای کشور صورت می گیرند، جای خالی استدلال به مواردی که در این مقاله ذکر شده است، خالیست.

علاقمندان محترم، لینک دانلود مستقیم مقاله ﭼﺎﻟﺸﻬﺎﯼ ﺍﺳﺎﺳﯽ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﻣﻔﺎﺩ ﺑﺮﺧﯽ ﻣﺎﺩﻩ ﻫﺎﯼ ﺷﺮﺍﯾﻂ ﻋﻤﻮﻣﯽ ﭘﯿﻤﺎﻥ ﻗﺮﺍﺭﺩﺍﺩﻫﺎﯼ ﭘﯿﻤﺎﻧﮑﺎﺭﯼ در زیر قرار داده شده است و همانند همیشه، هرگونه انتشار غیرتجاری این نوشته کاملا مجاز و مورد توصیه است. منبع دریافت مقاله از دیتابیس وب سایت کانون سراسری پیمانکاران عمرانی ایران است.

چالش های شرایط عمومی پیمان
چالش های شرایط عمومی پیمان
general-condition-challenges-www.masoudallameh.com.rar
۱۳۸.۲ KiB حجم
۲۲۴۳ تعداد دانلود
اطلاعات بیشتر...

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

3 دیدگاه ها فعال "چالش های شرایط عمومی پیمان"

اطلاع از
avatar
ترتیب دیدگاه ها:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشترین امتیاز
محمد
بازدید کننده

با سلام بنده آقای دکتر پرچمی رو میشناسم و با ایشون کار داشتم بسیار انسان دانایی هستن ولی نمیدونم چرا در این مقاله کلی گویی و گذرا حق مطلب ادا شده

محمد رضایی ها
بازدید کننده

با سلام
بنده بعید میدونم کسانی که این به اصلاح مقاله رو نوشتن، حتی یک پروژه هم کار کرده باشند. لطفا مطالب بدون اساس و تفکر نشر ندهید.

wpDiscuz
Top