شیوه های نوین کلاهبرداری توسط ایمیل

سال هاست کلاه برداران اینترنتی از ابزارهای مختلف برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند. یکی از روش های متداول، تهیه یک ایمیل با محتوایی تحریک کننده و ارسال آن بصورت گروهی برای افراد مختلف است. روش های متداول و شناخته شده ای مانند پیدا کردن گنج، بلاک شدن سرمایه در بانک، دارایی شاهزاده یک کشور دور و ناشناخته، برنده شده در لاتاری های مختلف و مواردی از این دست، عمده موضوعات کلاهبرداری از سوی شیادان اینترنتی بوده است که به دلیل عدم تسلط کافی به زبان انگلیسی و مهم تر از آن به دلیل عدم اطلاع و آگاهی رسانی عمده استفاده کنندگان از سرویس های اینترنتی، متاسفانه کلاهبرداری بوسیله ایمیل در کشور ما ایران نیز رایج است.

اما با توجه به تکراری شدن بعضی موضوعات کلاهبرداری یاد شده که عموما موضوعاتی مالی و شک برانگیز بودند و البته به فکر افتادن شیادان برای به دام انداختن دسته ای دیگر از کاربران اینترنت، اخیرا ایمیل هایی با محتوایی متفاوت برای کاربران ارسال می شود که حتی کاربران متوسط و حرفه ای نیز ممکن است فریب آن را خورده و در این دام گرفتار شوند. در این نوشته به اختصار به این نوع جدید کلاهبرداری اینترنتی پرداخته می شود.

برای همه کاربران سایت های مختلف پیش آمده است که برای دریافت خدماتی خاص در سایت ها، فروم ها و موارد مختلف دیگر ثبت نام کرده اند. فارغ از اینکه ثبت نام بصورت کامل صورت گرفته باشد یا اینکه بصورت نیمه کاره یا ناقص رها شده باشد، همیشه روند ثبت نام اینترنتی شامل دو گام است. گام اول ورود مشخصات کاربر در سایت و ارائه یک آدرس ایمیل و گام دوم تایید لینک ارسال شده از سایت مبدا به ایمیل جهت تایید هویت و تکمیل ثبت نام. بر این اساس، همیشه یک پیش زمینه فکری در مورد احتمال دریافت ایمیل حاوی لینک فعال سازی و تکمیل ثبت نام در سایت های مختلف در ذهن کاربر وجود دارد. به همین صورت، شیادان با استفاده از عناوین عمومی یا حتی عناوین اختصاصی ولی همه گیر مثل (تکمیل ثبت نام در فروم تخصصی کامپیوتر و موبایل) یا موارد مشابه، اقدام به ارسال ایمیل هایی به صورت انبوه می کنند و با دریافت و مشاهده این ایمیل از سوی کاربر، پروسه تکراری ثبت نام و دریافت ایمیل در ذهن او متبلور شده و به اشتباه ایمیل را باز و روی لینک ارائه شده از سوی شیاد کلیک می کند. مشخصا با توجه به نوع کلاهبرداری، حوادث مختلفی از جمله هک شدن سیستم و دزدی اطلاعات حیاتی و موارد مشابه قابل رخ دادن هستند. نگارنده به شخصه و تابحال ایمیل های زیادی از این دست دریافت کرده است که بعضی از آنها، با دقت و ظرافت بسیار بالایی نگارش شده بودند. حتی در بعضی موارد، عنوان و الگوی متن ایمیل دریافتی، کاملا مطابق با ایمیل های اصلی سایت های معروف و معتبر طراحی می شود.

مواردی از این دست که ذهن کاربر را در کسری از ثانیه گمراه کرده و وی را در اینکه قبلا اقدامی در این زمینه انجام داده است و جهت تکمیل آن اقدام می بایست روی لینک یاد شده کلیک نماید، بسیار زیاد شده اند و بتدریج درحال اشغال جایگاه کلاهبرداری های اینترنتی قدیمی هستند.

– ثبت نام شما در سایت … انجام شد، برای تکمیل ثبت نام روی لینک … کلیک نمایید.

– کاربر گرامی، جهت فعال سازی اکانت خود در سایت … نسبت به تکمیل ثبت نام از طریق لینک فعال سازی اقدام نمایید.

– درخواست عضویت شما در … مورد پذیرش واقع شد. برای فعال سازی اکانت خود بر روی لینک فعال سازی کلیک نمایید.

– مدرک … شما صادر شده است. جهت دریافت مدرک خود هرچه سریع تر لینک تایید را کلیک نمایید.

و موارد مشابه و از این دست که گاها با اسم و عنوان سایت های کاملا معتبر و شناخته شده بصورت انبوه به کاربران ارسال می شوند، شیوه ای به نسبت نوین از شیادی و کلاهبرداری اینترنتی هستند که با توجه به عدم اطلاع رسانی کافی، امنیت اطلاعات کاربران ایرانی را به شدت تهدید می کنند.

همانند رسم همیشگی وب سایت شخصی مسعود علامه، هرگونه انتشار غیرتجاری این نوشته با ذکر منبع و لینک آدرس کاملا مجاز و قابل توصیه است. لطفا با توجه به اهمیت موضوع در این زمینه اطلاع رسانی کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می گذارد

اطلاع از
avatar
wpDiscuz
Top