تحصیل رایگان در بهترین دانشگاه های جهان

edx

سال ها پیش، تحصیل در دانشگاه های داخلی بسیار ارزشمند بود و هر دو دسته ی اساتید و دانشجویان، کیفیت اندیشه و عمل بسیار بالایی داشتند. به هر صورت، با گذشت زمان و تغییر برخی ارزش ها از سوی مسئولین تصمیم ساز و اُفت شدید کیفی دانشگاه ها، امروزه تحصیل علم با کیفیت برای دانشجویانی که به گناه سایر دانشجویان و اساتید بی مسئولیت، گرفتار سیستمی ضعیف، بسته و فرد محور شده اند، بسیار سخت است.

این مقدمه ی غم انگیز، آغازی بر معرفی یک سرویس جهانی با کیفیت است که امکان تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان را، بصورت رایگان و همگانی به دانشجویان و علاقمندان واقعی و سختکوش ارائه می دهد. edX یک سرویس جهانی است که در سال ۲۰۱۲ توسط جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه Harvard و MIT پایه گذاری و راه اندازی شد و هم اکنون با گذشت چندین سال فعالیت موفقیت آمیز، بی شک یکی از بهترین و محبوب ترین محیط های آموزشی جهان است.

مجموعه ی edX یک وب سایت آموزش آنلاین است که به زبان های انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و چند زبان خاص دیگر آموزش های رایگان را به علاقمندان ارائه می نماید. مطابق آمار این وب سایت، تعداد کاربران این وب سایت تا فروردین ماه ۱۳۹۵ بیش از ۷ میلیون نفر بوده و تاکنون بیش از ۵۸۰ هزار مدرک تحصیلی برای دانشجویانی که در دوره ها را با موفقیت طی نموده اند، صادر گردیده است.

بیش از ۷۰ دانشگاه و موسسه علمی و پژوهشی معتبر با حدود ۱۷۰۰ نفر پرسنل آموزشی ویژه، بیش از ۶۵۰ دوره علمی را در وب سایت edX بصورت آنلاین آموزش می دهند. اسامی برخی از دانشگاه ها به شرح ذیل است:

(Massachusetts Institute of Technology (MIT) (امریکا، جزء ۵ دانشگاه برتر جهان)

Harvard University (امریکا، جزء ۵ دانشگاه برتر جهان)

Berkeley University of California (امریکا، جزء ۱۰ دانشگاه برتر جهان)

(California Institute of Technology (Caltech) (امریکا، جزء ۱۰ دانشگاه برتر جهان)

Princeton University (امریکا، جزء ۱۰ دانشگاه برتر جهان)

(Australian National University (ANU) (استرالیا، رتبه ۲۰ تا ۵۰ جهانی)

Sorbonne University (فرانسه، رتبه ۲۰ تا ۵۰ جهانی)

McGill University (کانادا، رتبه ۲۰ تا ۵۰ جهانی)

(University of British Columbia (UBC) (کانادا، رتبه ۲۰ تا ۵۰ جهانی)

The University of Queensland (استرالیا، رتبه ۳۰ تا ۵۰ جهانی)

(Georgia Institute of Technology (Georgia Tech) (امریکا، رتبه ۳۰ تا ۵۰ جهانی)

Boston University (امریکا، رتبه ۵۰ تا ۱۰۰ جهانی)

Delft University of Technology (هلند، رتبه ۵۰ تا ۱۰۰ جهانی)

(Technische Universität München (TUM) (آلمان، رتبه ۵۰ تا ۱۰۰ جهانی)

University of Texas System (امریکا، شامل ۱۱ دانشگاه با رتبه ۱۰۰ تا ۲۰۰ جهانی)

RWTH Aachen University (آلمان، رتبه ۱۰۰ تا ۲۰۰ جهانی)

Georgetown University (امریکا، رتبه ۱۰۰ تا ۲۰۰ جهانی)

و لیست بلندی از سایر دانشگاه های معتبر از جمله Arizona State University، Berklee College of Music، Columbia University، Cornell University، Dartmouth College، ETH Zurich، Hong Kong University of Science and Technology، University of Chicago، University of Toronto، Seoul National University، Kyoto University و غیره.

دوره هایی که در edX ارائه می شود با موضوعات متنوعی دسته بندی شده اند. کلیه موضوعات دوره های برگزار شده و در حال برگزاری تا تاریخ نگارش این نوشته به شرح ذیل است. عدد ذکر شده کنار هر موضوع، به تعداد کورس های مختلف در هر دسته بندی اشاره دارد.

مهندسی (۱۵۰ دوره)، محیط زیست (۳۹ دوره)، معماری (۱۰ دوره)، طراحی (۷ دوره)، هنر و فرهنگ (۶۹ دوره)، علوم کامپیوتر (۱۹۳ دوره)، آمار و تحلیل داده (۸۳ دوره)، انرژی و علوم زمین (۱۶ دوره)، الکترونیک (۳۶ دوره)، فیزیک (۶۹ دوره)، ریاضی (۶۸ دوره)، شیمی (۲۸ دوره)، مدیریت و کسب و کار (۱۴۹ دوره)، ارتباطات (۳۹ دوره)، اقتصاد و مالی (۹۲ دوره)، پزشکی (۶۰ دوره)، صنایع غذایی (۱۶ دوره)، بیولوژی و علوم حیاتی (۹۷ دوره)، سلامت و ایمنی (۵۹ دوره)، تاریخ (۸۲ دوره)، آموزش و تربیت مدرس (۴۱ دوره)، اخلاق (۱۰ دوره)، انسان شناسی (۱۴۳ دوره)، زبان (۱۸ دوره)، حقوق (۲۴ دوره)، ادبیات (۵۶ دوره)، موسیقی (۱۳ دوره)، فلسفه و اخلاق (۳۹ دوره)، علوم طبیعی (۱۲۴ دوره)، علوم اجتماعی (۱۴۲ دوره).

برای استفاده از دوره ها می بایست ثبت نام نمود. برخی خصوصیت های دوره ها با هم متفاوت است ولی بطور کلی تمامی دوره های ارائه شده رایگان هستند. در صورتیکه تمایل دارید پس از گذراندن موفقیت آمیز دوره، مدرک معتبر و قابل ارجاع و استناد صادره از دانشگاه برگزار کننده دوره نیز به شما اعطا شود، می بایست پس از ثبت نام هویت خود را با استفاده از وب کم و بصورت آنلاین در وب سایت احراز نمایید. این مرحله شامل ثبت یک تصویر با وب کم از صورت تمام رخ و مطابقت آن با تصویر پاسپورت یا یک کارت معتبر است که تصویر صورت و نام و نام خانوادگی کاربر به وضوح در آن مشخص باشد. با توجه به اینکه عمده کارت های کاربران ایرانی به زبان فارسی است، توصیه می شود که از پاسپورت استفاده گردد.

توجه: فقط نمایش بخشی از پاسپورت که شامل تصویر و نام شما به انگلیسی باشد کافی است و به نمایش کل پاسپورت که حاوی اطلاعات دقیق و کدهای آن باشد ضروری نیست.

پس از این مرحله، کاربر دوره مورد نظر را از طریق جستجو یا بخش دوره های پیشنهادی یافته و تاریخ شروع و پایان، مدت و نوع دوره، دانشگاه برگزار کننده، ارائه یا عدم ارائه مدرک پایان دوره و هزینه آن و سایر موارد با شرایط دلخواه بررسی می نماید.

با شروع دوره، کاربر تا زمان مشخصی فرصت دارد تا با پرداخت هزینه صدور مدرک قابل معتبر، دوره خود را به حالت تایید شده ارتقا دهد. البته در هر صورت و حتی بدون درخواست مدرک یا واریز هزینه، مشارکت و اتمام دوره برای همه رایگان است.

محتوای دوره ها بصورت چند درس با تعداد تقریبا زیادی از ویدیوهای کوتاه ۲ تا ۱۰ دقیقه ای و با حجم کم است که پس از هر ویدیو، سوالات مربوط به محتوای آموزش داده شده از کاربر پرسیده شده و امتیازاتی به وی تعلق می گیرد. محتوای درس ها با سرفصل های مصوب دانشگاه برگزار کننده کاملا تطابق و مشابهت دارد و توسط اساتید و دستیاران آموزشی همان درس ها تدریس می شود. کلیه ویدیو ها زیرنویس انگلیسی نیز دارند و تمامی فایل های متنی، برنامه ها، داده ها و موارد مشابه نیز در اختیار کاربر قرار می گیرد. با وجود کیفیت فوق العاده آموزشی، پشتکار و تخصیص زمان کافی برای درک درست تمامی سرفصل ها الزامی است. تمرین های مختلفی نیز در طول هر درس ارائه می شود که کاربر مهلت محدودی برای پاسخگویی و ارائه آنها دارد. در پایان، با توجه به نمرات کسب شده در تمامی درس ها و تمرینات و البته امتحان نهایی، نمره کل کاربر مشخص می گردد.

کلیه روند آموزش و ارزیابی بسیار ساده و کاربر پسند است. پس اصلا نگران نباشید!

نگارنده (مسعود علامه) از سال ۲۰۱۴ تاکنون در ۵ دوره مختلف edX در دانشگاه های کویینزلند، کرنل و موسسه فنی ماساچوست شرکت نموده است که ۴ دوره آن با مدرک Honor Code بوده که طرح Honor Code در سال جاری متوقف و بطور کلی با طرح بسیار معتبر Verified Certificate مربوط به هر دانشگاه جایگزین شده است. در طرح جدید، برای مدارک قابل ارجاع و استناد می بایست مبالغ مختلفی را (به دلار) بسته به نوع و مدت دوره و دانشگاه برگزار کننده پرداخت کرد. شایان ذکر است، نگارنده هم اکنون مشغول به تحصیل در دوره The Analytic’s Edge در دانشگاه MIT امریکا است که بر آموزش کامل تحلیل داده، سناریوها و ارتباط بین داده ها با استفاده از زبان برنامه نویسی R تمرکز دارد.

متاسفانه دوره های آموزشی edX در ایران چندان شناخته شده نیست و معدود مطالب موجود (کمتر از سه مطلب!) در فضای وب فارسی نیز، کلی گویی یا برگردانی از مطالب انگلیسی هستند که اطلاعات کافی و مناسبی به علاقمندان ارائه نمی کند. از این روی، با توجه به تجربه چندین ساله نگارنده در استفاده از مجموعه edX، نکات زیر بصورت یک جمع بندی خلاصه به اطلاع می رسد:

۱- آموزش در تمامی دوره ها و دانشگاه های سرویس دهنده در edX کاملا رایگان است.

۲- عمده محتوای آموزشی به زبان انگلیسی آکادمیک است.

۳- عمده محتوای آموزشی با استفاده از متن ها و ویدیوهای کوتاه، کاملا مفید و قابل دانلود است.

۴-دوره ها تقریبا تمامی دسته ها و زمینه های آموزشی را در بر می گیرند.

۵- تمرین و اختصاص زمان کافی برای سپری کردن دوره ها الزامی است.

۶- موضوع ارزیابی و نمره دهی به تمرینات و امتحانات کاملا جدی و دقیق است.

۷- تایید و احراز هویت با استفاده از مدرک معتبر مانند پاسپورت ضروری است.

۸- در صورت تمایل و درخواست هر کاربر و در صورت اتمام موفقیت آمیز یک دوره آموزشی، در ازاء پرداخت مبلغی مشخص به وی مدرک معتبر دانشگاه برگزار کننده که قابل ارجاع و استناد است اعطا می شود.

۹- غیر از مزیت یادگیری و استفاده از مطالب بسیار با کیفیت و روش آموزشی عالی، درج مدرک قابل استعلام صادره از edX در رزومه شغلی و علمی کاملا رایج و قابل قبول است.

۱۰- مجموعه edX هیچ مشکلی با IP ایران، تحریم ها، صدور مدرک و مواردی از این دست ندارد.

با آرزوی اینکه در روزی نزدیک، هیچ مانع جغرافیایی، سیاسی و مالی هیچ کس در گوشه و کنار دنیا را از یادگیری و رشد محروم نسازد و همگی سهم خود را ادا کنیم.

مسعود علامه.

دیدگاه بگذارید

13 دیدگاه ها فعال "تحصیل رایگان در بهترین دانشگاه های جهان"

اطلاع از
avatar
ترتیب دیدگاه ها:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشترین امتیاز
سارا
بازدید کننده

باسلام.برای ثبت نام دردانشگاه مجازی امریکا که البته من قصددارم دردانشگاه استنفوردثبت نام کنم بایدبه چه سایتی مراجعه کنم؟چندروزپیش درسایت mrst درخواست داده ام ویک فرم اولیه راهم برایشان ارسال کردم ولی هنوزجوابی نگرفته ام.من لیسانس معماری دارم وقصددارم ازطریق دانشگاه مجازی مدرک کارشناسی ارشدرااخذ کنم.ممنون میشوم مراراهنمایی بفرمائید.

ساره
بازدید کننده

سلام. ممنون از اطلاعات کامل و دقیقتون
می‌خواستم بدونم برای دریافت مدرک در انتهای دوره،‌ چطور میتونم پرداختت هزینه‌اش رو انجام بدم؟ با توجه به اینکه من ایران هستم و کارت اعتباری بین‌المللی ندارم. آیا میتونم به سایت‌های پرداخت آنلاین اعتماد کنم؟

مهرزاد
بازدید کننده

خیلی خیلی ممنون بابت توضیحات خوبتون
تشکر فراوان

بهزاد
بازدید کننده

سلام.خیلی عالی… ممنون بابت اطلاع. یه چند تا سوال داشتم… ۱.همه ی دوره ها زیرنویس انگلیسی دارن؟ زیر نویس فارسی این دوره ها پیدا میشه یا نه؟ ۲.زبانم در این حد خوب نیست که بتونم تو فرصت کم دوره ها رو شرکت کنم… میشه دوره ها رو دانلود و تو زمان کافی بتونم ترجمه کنم و یاد بگیرم و مجدد برای مدرک همون دوره ثبت نام کنم؟ و آخر این که هزینه دوره ها به تومن خودمون تقریبا در چه حده؟ خیلی که بالا نیست؟ با جیب دانشجو جور در میاد یعنی؟؟ :)) تشکر

arezou
بازدید کننده

ممنونم از توضیحات خوبتون

مجتبی
بازدید کننده

با سلام خدمت استاد عزیز؛
برای ثبت نام در این دوره ها عرض کردید که محدودیتی نداره اما در صورتی که بعد از پایان دوره و درخواست مدرک جهت رزومه کاری از کاربر هزینه خواسته بشود، چگونه هزینه دوره را ارسال کنیم ، ممنون میشم راهنماییم کنید.
باتشکر فراوان از زحمات استاد گرانقدر

hojjat
بازدید کننده

سلام خدا خیرتون بده . من توی شهرستان زندگی میکنم و از هیچ جا اطلاعی ندارم واقعا ممنونم . خوشبختانه کنکور امسال توی یکی از دانشگاه های تهران پذیرفته شدم
میشه بیشتر کمکم کنید ؟ از طریق ایمیل یا تلگرام
flaron2030@gmail.com
tel: hojjat_mr

مهدی بهزادی
بازدید کننده

درود برشما
برای ارتباط از طریق تلگرام نیاز به اد کردن توسط شما دارم.
برای دانشگاه ها سوال داشتم.
شماره تلگرامی من ۰۹۱۳***۱۲۷۴

wpDiscuz
Top