yaraneh-3

پیشنهادی برای یارانه ها

مسعود علامه – با آغاز فرآیند هدفمند سازی یارانه ها در آذر ماه ۱۳۸۹ و پرداخت ماهانه مبلغ ۴۵۰۰۰ تومان به هر ایرانی طی چهار سال اخیر و مطابق جدول شماره یک، تا این تاریخ بیش از ۱۷۳۰۰۰ میلیارد تومان در قالب یارانه به مردم پرداخت شده است. پُر واضح است که با وضعیت فعلی اقتصادی کشور، پرداخت ماهانه مبلغ ۴۵۰۰۰ تومان مشکلات اقتصادی مردم را حل نمی نماید. همچنین، ایده بازگشت به شرایط قبل از پرداخت یارانه و کاهش نرخ سوخت و مواردی از این دست نیز قابل دستیابی نیست.

- زمان در جدول فوق مربوط به دوره شروع هدفمندی از آذر 1389 الی اسفند 1393 است.

– زمان در جدول فوق مربوط به دوره شروع هدفمندی از آذر ۱۳۸۹ الی اسفند ۱۳۹۳ است.

به هر حال، وضعیت فعلی پرداخت ماهیانه به مردم، حجم زیادی از منابع ریالی کشور را جمع آوری و توسط مردم به صورت جزء، هزینه خرید مایحتاج روزانه یا پرداخت قبوض می نماید. در چنین شرایطی، عدم تخصیص بودجه کافی به پروژه های زیربنایی عمرانی، صنعتی و تولیدی، آمار روز افزون بیکاری در سطح جامعه و عدم وجود مراکز تولید درآمد، مشکلات مردم را بیش از پیش نموده است.

با این اوصاف، می توان پیشنهادی برای مدیریت مبالغ یارانه ها مطرح نمود که منابع مالی جزء را گردآوری و به سوی پروژه های مختلف سوق می دهد. این پیشنهاد به این شرح است :

یک – در این پیشنهاد منابع ریالی حاصل از هدفمند سازی همچنان وجود دارد و به صورت یارانه ماهیانه ۴۵۰۰۰ تومانی به یکایک ایرانیان داوطلب دریافت آن پرداخت می گردد.

دو – سامانه ای ملی به صورت برخط (آنلاین) جهت مدیریت منابع ریالی یارانه ها و صرف آنها در پروژه های مصوب ایجاد می شود.

سه – پروژه های مصوب با اهداف و سطوح مختلف در این سامانه تعریف می شوند. به عنوان مثال؛ پروژه های بسیار کوچک شهری مانند احداث یا تغییرات یک خیابان یا میدان و مواردی از این دست در سطح یک میلیارد تومان، پروژه های کوچک شهری یا صنعتی مانند احداث یک مجتمع تجاری یا کارگاه صنعتی کوچک در سطح ۱۰ میلیارد تومان، پروژه های متوسط عمرانی و شهری یا صنعتی مانند راهسازی یا احداث یک مجتمع تجاری بزرگ یا واحد صنعتی متوسط در سطح ۱۰۰ میلیارد تومان، پروژه های بزرگ عمرانی یا صنعتی مانند پل و بزرگراه یا کارخانه های بزرگ در سطح ۵۰۰ میلیارد تومان، پروژه های بسیار بزرگ عمرانی یا صنعتی مانند پروژه های زیرساخت کلان یا کارخانجات بسیار بزرگ در سطح ۱۰۰۰ میلیارد تومان.

چهار – هر فرد ایرانی مطابق وضعیت فعلی، دارای شناسه هویت ملی (کد ملی) و مقدار مشخصی یارانه ماهیانه است. در این پیشنهاد هر فرد می تواند با ورود به سامانه موضوع بند دو نسبت به جستجو و مطالعه طرح های مصوب جهت اجرا در محل سکونت خود یا سایر مناطق کشور اقدام نماید.

پنج – هر طرح مصوب دارای برآورد زمانی و ریالی اولیه اعلام شده است که به واحد “نفر یارانه*ماه” نیز درج می شود. به عنوان مثال، در طرح ساخت یک واحد صنعتی طی دو سال با برآورد اولیه ۴۵ میلیارد تومان، نیاز به یک میلیون “نفر یارانه*ماه” است که طی مراحل زمانی مشخص طی ۲ سال گردآوری شود. یا به عبارتی تنها به ۱۰۰ هزار نفر نیاز است که برای مدت ۱۰ ماه، یارانه خود را به این پروژه تخصیص نمایند. ترکیب های بسیار زیادی را می توان برای تامین بودجه یک طرح از این طریق متصور شد. همچنین باید توجه داشت که با توجه به تامین بودجه مرحله ای و با توجه به پیشرفت عملیات اجرایی پروژه ها، می توان “نفر یارانه*ماه” مورد نیاز را با توجه به زمان پروژه تعیین نمود. در همین رابطه در مثال فوق، به کمتر از ۴۲۰۰۰ نفر یارانه در هر ماه نیاز است.

شش – هر فرد با انتخاب طرح مورد نظر با توجه به حجم ریالی و زمانی آن، بخشی از یارانه استحقاقی خویش طی ماه های آتی را در این طرح سرمایه گذاری می نماید. باید توجه داشت که در طرح اولیه این پیشنهاد، با توجه به جمعیت کشور، حداکثر میزان تخصیص بودجه به پروژه های جاری بصورت همزمان و در یک ماه مبلغی حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان است که مبلغی بسیار قابل توجه است. ولی با توجه به برخی عدم قطعیت های موجود در این پیشنهاد، نمی توان کل این مبلغ را برای هزینه کردن در پروژه ها متصور شد.

هفت – در سامانه مورد نظر، وضعیت پیشرفت کلیه پروژه هایی که با یارانه های مردم در حال اجرا هستند قابل مشاهده است.

از مهم ترین مزایای این پیشنهاد می توان به رونق اقتصادی ناشی از شروع و اجرایی شدن پروژه های مختلف در کشور و شراکت مردم در آنها نام برد. همچنین، با توجه به شفافیت کامل محل تامین بودجه هر پروژه و نحوه و محل هزینه آن، مشکلات فعلی تخصیص بودجه به پروژه ها تا حدی مرتفع خواهد گردید و به نوعی “مردم” ناظر بر اجرای پروژه هایی می شوند که خود هزینه آنها را می پردازند. از این رو و بر خلاف روال معمول، شاهد پروژه هایی خواهیم بود که کاملا هدفمند و سودمند هستند؛ پروژه هایی که عوامل انسانی شاغل در آن نسبت به بودجه و هزینه ها، احساس مسئولیت نسبت به مال مردم دارند و نه به مال دولت؛ پروژه هایی که انجام یا عدم انجام و یا استقبال آنها فقط و فقط بسته به نظر مردم است و نه برخی تصمیم گیری های اشتباه مدیریتی و سیاسی؛ پروژه هایی که در آینده به آرامش، رفاه و ثروت مردم کمک می کنند.

این پیشنهاد یک طرح ساده و خام و شاید غیر ممکن است که نیازمند بررسی و نقد بسیار است. ولی به عقیده نگارنده، هرگونه طرح و پیشنهاد برای خروج از وضعیت فعلی اقتصادی قابل تأمل است. لذا، از کلیه خوانندگان گرامی تقاضا می شود در بخش دیدگاه، نسبت به نقد یا ارائه نظر و پیشنهاد خویش اقدام نمایند. این نوشته با توجه به نظرات و پیشنهادات خوانندگان به روز رسانی می گردد.

naghd-sazande-2

نقد سازنده

گاهی می بایست نظرات دیگران را هرچه که باشد شنید.

اصولا دانستن نظرات دیگران موهبتی بزرگ برای افرادیست که اندیشه می کنند. چه که شاید، با وجود فرض به یقین تبدیل شده ی عالم بر موضوعی دانستن خودمان، با دانستن عقیده و نظری بیگانه با دانسته های خویش، در نظر  و عقاید گذشته خویش مقداری تامل کنیم. اینکه بدانیم چرا نقد می کنیم و اصلا چرا وجود این نقد و مباحثه مورد نیاز است و پس از آن راهبردی مناسب را در صورت نیاز انتخاب نماییم، شدیدا در گفتگوهای این روزه ی اندیشه مداران سرزمین ما گم شده است!

خارج از این موضوع، اعمال نظر کردن به یک شیوه متداول برای گفتگو بدل شده، یعنی به هر دلیل گفتگو شروع شده و تنها قصد طرفین اثبات نظر خویش است و اینکه طرف مقابل چه می گوید یا درنظر گرفتن درصدی احتمال برای ایراداتی در نظرات خود، عموما چندان در این گفتگوها جایگاهی ندارد. برخی اوقات در مباحثه ها شاهد نقد شخصیت فرد ارائه کننده عقیده ی متفاوت، براساس گفته ها و نظرات یا حالات شخصی وی هستیم که بدترین نوع ممکن مباحثه را درپی خواهد داشت. کنکاش در احوال روزانه خود و به دنبال اشتباه و خطاهای احتمالی در نظرات و عقاید و اجراییات خود گشتن کاری پسندیده است که ظاهرا این روزها فراموش گردیده و در صورت هرگونه یادآوری از سوی دیگران نیز، سدی خودساخته از افکار خویش، مانع هرگونه نفوذ می شود.

سازنده نقد کنیم.

 [purchase_link id=”2155″ style=”button” color=”green” text=”پرداخت تست”]

masoud-allameh-website-01

اطلاعات وب سایت

وب سایت شخصی مسعود علامه در راستای ایجاد فضای مناسب و گسترش محتوای ارزشمند فارسی و با هدف گذاری بلند مدت در بهمن ۹۲ برای اولین بار شروع به کار کرد. پس از طی مدتی یک ماهه برای انجام تست های نهایی و پایدار نمودن وضعیت فنی سایت، فعالیت جدی و رسمی در اسفند ۹۲ آغاز شد. از آنجا که کلیه امور فنی شامل تغییرات، برنامه نویسی، نگارش مطالب، سئو و اداره هاست و وب سایت بر عهده شخص مسعود علامه بوده و انجام تمامی این فعالیت ها با حجم بالای کاری روزانه تداخل داشت، در ابتدا برنامه از پیش تعیین شده پیشرفت وب سایت، روند مناسبی نداشت.

با گذشت زمان و توسعه بخش های مختلف وب سایت و نگارش محتوای تخصصی و البته کاملا اختصاصی و جدید، به تدریج مخاطب و سلیقه او را یافته و شتاب پیشرفت بسیار بیشتر شد. بطوریکه طی دو ماه اول میانگین روزانه ۴۰ بازدید و در اردیبهشت ۹۳ میانگین روزانه ۲۰۰ بازدید، خرداد میانگین روزانه ۳۵۰ بازدید، تیر میانگین بازدید روزانه ۷۵۰ بازدید و در مرداد ماه میانگین روزانه ۱۵۰۰ بازدید است. بدین صورت در کمتر از ۵ ماه بیش از ۵۰ هزار بازدید از وب سایت شخصی مسعود علامه صورت گرفته است.

ناگفته پیداست که این عملکرد درخشان، برای یک وب سایت شخصی کاملا نوپا که عمده مطالب آن در زمینه مهندسی عمران، امور پیمان و مسائلی از این دست است، مرهون اعتماد بازدید کنندگان عزیز است. به طور قطع می توان بیان داشت که عمده موضوعات تخصصی نگارش شده در وب سایت شخصی مسعود علامه، در کمتر از چند روز به رتبه های نخست صفحه اول جستجوی گوگل راه می یابند چنانکه در این ۵ ماه به ترتیب ۲۳۲۵۰ مرتبه فایل دانلود و بیش از ۵۰ گیگابایت پهنای باند مصرف شده است که از حجم پهنای باند مصرفی یک وب سایت شخصی عادی با عمر ۱۰ سال هم بیشتر است و پیش بینی می شود با ادامه این روند، تا پایان سال ۱۳۹۳ تعداد بازدید، دانلود و ترافیک مصرفی به ترتیب به بیش از ۲۰۰ هزار، ۱۰۰ هزار و ۲۵۰ گیگابایت خواهد رسید.

هدف از نگارش این نوشته و نوشته های مشابه در آینده، هیجان زده بودن نگارنده از استقبال از وب سایت شخصی اش یا مقایسه خود با دیگران نیست؛ (هرچند وضعیت فعلی بسیار خوشحال کننده است) بلکه نگارنده سخت معتقد است باید دیگران را در راه تولید و انتشار محتوای ارزشمند فارسی ترغیب نموده و دارایی های علمی را با دیگران به اشتراک گذاشت.

به روز رسانی منتهی به نیمه آبان ۱۳۹۳ :

تعداد بازدید : ۲۰۰ هزار بازدید

دانلود فایل : ۸۰ هزار دفعه

پهنای باند مصرفی : ۱۵۰ گیگابایت

به روز رسانی منتهی به اول بهمن ماه ۱۳۹۳ :

تعداد بازدید : ۵۰۰ هزار بازدید

دانلود فایل : ۱۳۰ هزار دفعه

پهنای باند مصرفی : ۲۷۰ گیگابایت

به روز رسانی منتهی به ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۴ :

تعداد بازدید : بیش از یک میلیون بازدید

دانلود فایل : بیش از ۱۸۵ هزار دفعه

پهنای باند مصرفی : بیش از ۳۷۲ گیگابایت

به روز رسانی منتهی به ۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۴ :

با توجه به گذشت بازدید وب سایت شخصی مسعود علامه از تعداد ۲ میلیون بازدید و متوسط حدود ۵۰۰ هزار بازدید ماهانه، این نوشته تا رسیدن به مرز بیش از ۱۰ میلیون بازدید برورسانی نخواهد شد.

این موفقیت بزرگ مدیون اعتماد و بزرگ منشی کاربران و بازدیدکنندگان گرامی به مطالب و نوشته های وب سایت شخصی مسعود علامه است.

مسعود علامه

عشق، معمای من و تو

کوچک تر که بودم همیشه دوستان و نزدیکانم را می دیدم که عشق می ورزند به دختر آن همسایه که می خواست از محله برود و همه بچه ها دلتنگشان بودیم، به دختر زیبارویی که زمان تعطیلی مدرسه از کنار مدرسه ما می گذشت و نامش “چشم سبزه” بود، به دختر فامیل آن دوستمان که بابایش خیلی پولدار بود، به دختر سرایدار مسجد محله که از قضا هیچوقت ساختنش تمام نشد، به دختری که در آن عکاسی کار می کرد و لبخندش زیبا بود، به آن دختر عرب زبانی که هیچگاه ندیدمش، به آن دختر دانشگاهی که از پیش جمع ما رد می شد و تحویل مان نمی گرفت. دختران محل نیز در عشق و عاشقی کم از پسران نداشتند. روزی که آن دو پسر قد بلند همسایه جدیدمان به محل آمدند و چند سال از همه ما بزرگ تر و در فکر و ذهن ما نمونه کمال یافته چند سال بعد خودمان بودند، که چه نگاه هایی داشتند دختران به اینها و چه کاغذهایی که ناگهان بر زمین نمی افتاد.

من اما، همیشه نظاره گر بودم. همیشه دوست داشتم دوست داشته باشم، عاشق یکی باشم و بدون او زندگی برایم زهر شود. می توانستم از مدرسه که خارج می شوم مثل دیگران به “چشم سبزه” و دوستانش سلام کنم و در اولین نگاه عاشق و دیوانه شوم. طوری که مرا ببیند، برایش فیلم بازی کنم و با خطر از میان ماشین ها عبور و چند گل از بلوار وسط خیابان بکنم و با لبخند از دور، گل ها را بالای سرم تکان دهم و بروم؛ اما نمی خواستم. همیشه اینطور نبودم. گاهی مغزم از افکار شیطنت آمیز مملو می شد و جرقه هایی در اعمالم بروز می کرد ولی زودگذر. بزرگ تر که می شدم تعاریفم هم از عشق پخته تر می شد و من هر روز محتاط تر از حتی آنچه دیگران می پنداشتند. عشق را مطالعه کردم و نفهمیدم، به سویش دویدم، آرام نشستم، از دیگران شنیدم و نفهمیدم. حتی در مقابل این مفهوم که می گویند “عشق یعنی اگر نباشد، بدون او نتوانی زندگی کنی” هم سرگیجه می گیرم و سرد می شوم.

می دانم تو هم مثل من هستی. عشق برای من و تو معمایی حل نشده است که مثل همه معماهای حل نشدنی دیگر فعلا آن را به کناری گذاشته ای. می دانم، خوب می دانم که یک روز، همان روزی که شب قبلش از خستگی چنان زود خوابت برده است که از ساعت ۵ صبح بی خواب شده ای و نمی دانی چه کنی، همان روزی که تکه کاغذی از روی میز کنار تخت خوابت برداشته و کارهایی که می خواهی انجام دهی را روی آن لیست وار می نویسی، همان روزی که با خودت فکر می کنی “چه خوب است اگر مشخصات خودم، برنامه زندگیم و ویژگی های پسر مورد علاقه ام را بنویسم” ولی در قدم اول و برای نوشتن مشخصات شخصی خودت چنان گیر کنی که ندانی همان نصفه خط اول که نوشته ای راست است یا دروغ و حس کنی که چقدر با خودت غریبه ای. همان روز، درست همان روز است که می دانی یک نفر هم برای تو در این دنیا هست، یکی که می خواهد زندگیش، تمام لحظاتش حتی تلف کردن وقتش را با تو بگذراند. می دانی یکی هست که جوک نمی گوید اما با نگاهش تو را می خنداند، ناراحت که باشد سکوت می کند و از چشمانش غمش را می خوانی، یکی هست که به چهار کلمه خارجکی صحبت کردنش پیش دوستانت افتخار کنی، یکی هست که همیشه کفش های تخت می پوشد برای شانه به شانه راه رفتن با تو و تو اصرار می کنی که بلندتر باشد بد نیست و او بلندی را در نگاه شاد عزیزانش می داند، یکی هست که کتاب می خواند، شعر می گوید، از دیوار بالا می رود گاهی، یکی هست که در او تفاوت می بینی نه اشکال.

آرام می گیری و یواش زمزمه می کنی “چه خوبه که یکی هست” و به پایین خیره می شوی و لبخندی می زنی. تمام پسرانی را که می شناسی به یک لحظه یک به یک از نظر می گذرانی، گیج می شوی و سکوت… ساعت ۶ صبح شده و موزیک مورد علاقه ات همچنان در حال پخش است. بلند ولی منقطع با آن همصدایی میکنی. امروز، چشمانت برق دیگری دارند چون بیاد آورده ای یکی هست که برایت می نویسد و در یک روز زیبا خواهد آمد.

image_demo_29

رونمایی و معرفی سایت

مدت ها از زمانی که برای اولین بار تصمیم گرفتم فعالیتی در فضای مجازی داشته باشم می گذرد. سال ها پیش، دست کم ۱۰ – ۱۵ سال می شود. بهرحال، از همان ابتدا ثبت وب سایتی شخصی بصورت جامع و ایده آل را در ذهن داشتم و حتی بارها با سرویس دهندگان مختلف خارجی و داخلی این پروژه را شروع کردم ولی به اتمام نرساندم. اما چرا؟

مشخصا همیشه این موضوع برای من آزار دهنده بوده است که با هویتی واقعی نوشته ای را در فضایی که همگان به آن دسترسی دارند منتشر کنم و با گذشت زمان و بلوغ فکری بیشتر از انتشار آن نوشته پشیمان شوم. مدت زمانیست اما، فکر می کنم به ثبات کافی عقاید، افکار و رویه زندگی رسیده ام. پس در این برهه صبر جایز نبود و ماحصل تا به اینجا چیزی ست که می بینید.

ناگفته مشخص است، هر نوشته ای در هر زمینه و موضوعی که در این وب سایت شخصی درج و منتشر شود، فقط بازگو کننده نظرات و عقاید شخصی من است و بنده در همین اولین نوشته؛ به اطلاع می رسانم که ممکن است برخی نوشته هایم خصوصا در دسته اجتماعی برای بعضی عقاید، تند و بی ملاحظه قلمداد شود ولی اینجا محیط امن انتشار افکار و هویت من است و طبق منشور آزادی بیان و حقوق بشر و منشور حقوق شهروندی ایرانیان، خط قرمز بعضی ها را خط قرمز خود نمی دانم.

عمده مطالبی که درج می شوند شامل مورادی مثل نوشته های روزمره، مطالب خاص مهندسی عمران، اوضاع و احوال اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی یا مطالبی از این دست هستند. سایر بخش های وب سایت نیز به مرور زمان تکمیل و البته دستخوش تغییرات جهت عملکرد بهینه و در مقابل فضا و زمان حداقلی می شوند. از بخش های مهم می توان به خبرهای ویژه و خدمات اشاره نمود که اولی محل انتشار نوشته هایی با مضامین خاص و با اهمیت افزون بر دیگر نوشته هاست که در کمتر مکانی قابل یافت باشند و دومی جهت ارتباط علمی یا تجاری با من است.

اگر طی یک ماه قبل از درج این نوشته، به وب سایت مراجعه کرده باشید، تفاوت چشمگیر شمایل جدید وب سایت با حالت قدیم کاملا محسوس خواهد بود. طراحی قبلی علی رغم رعایت موارد مدنظرم مانند مینیمال و ساده بودن، کارایی دلخواهم را نداشت و به همین دلیل ساده ولی مهم چیدمان فعلی انتخاب و بتدریج بهینه می شود. خواهشمندم در صورت امکان نظرات خود را برای بهبود موارد ارتباطی با شما از طریق ایمیل برایم ارسال کنید.

Top