محاسبه مسافت و مساحت با استفاده از ماهواره

بسیاری از دانشجویان، شاغلین و علاقمندان به رشته های مهندسی، همیشه به دنبال سریع ترین و دقیق ترین راه ممکن برای محاسبه مسافت و مساحت راه و مسیرها و زمین های مسکونی، کشاورزی و صنعتی هستند. اما محاسبه مسافت و مساحت همیشه مستلزم دانش، هزینه، زمان و حضور فیزیکی در محل مورد نظر است. علاوه بر این گاهی مسافت مورد نظر خط راست نبوده و مجموعه ای از خط ها و منحنی های مختلف است و یا زمین مورد نظر بصورت چند ضلعی غیرمتقارن و نامعمول است که حتی با حضور فیزیکی در محل با حتی رسم روی کاغذ نیز محاسبه مساحت آن دشوار است.

از این رو، در این نوشته خدمات وب سایت DAFT LOGIC که گستره ای شامل محاسبه مساحت، مسافت و محاسبه پیشرفته مسافت را در برمی گیرد، به اختصار معرفی می گردد. محاسبه مسافت و مساحت با استفاده از ماهواره و نقشه های گوگل بسیار ساده و سریع است و در زمانی کمتر از ۱ دقیقه می توان مساحت یک زمین کشاورزی با شکلی کاملا نامتعارف را با دقتی مناسب بدست آورد. هرچند شایان ذکر است استفاده از این اطلاعات به علت محدودیت بزرگنمایی در نقشه های ماهواره ای با مقداری خطای جزئی همراه بوده که در صورت استفاده باید آن را در محاسبات درنظر گرفت.

محاسبه مساحت با استفاده از نقشه های ماهواره ای گوگل :

area-calc-sat-1

به این منظور روی لینک زیر کلیک کنید. پیشنهاد می شود جهت استفاده بهتر و امکان ذخیره و استفاده مجدد از نقشه های ذخیره شده، بصورت رایگان عضو شده و وارد سایت شوید. با استفاده از نشانگر روی منطقه مورد نظر بزرگنمایی کنید تا بهترین دید ممکن برای انتخاب حاصل شود. با کلیک چپ بر روی تمامی نقاط و گوشه های مختلف زمین مورد نظر، کل زمین به رنگ سبز و با حاشیه های قرمز تبدیل می شود. کار تمام است! به همین سادگی می توانید مساحت منطقه انتخابی را از قسمت زیر نقشه به واحد های مترمربع، کیلومتر مربع، هکتار و … بدست آورید.

محاسبه مساحت

در صورت اشتباه در انتخاب یک نقطه، می توان با انتخاب گزینه Delete Last Point آخرین نقطه انتخابی را پاک و مجددا نقطه صحیح را انتخاب نمود. گزینه Clear All Points نیز کلیه نقاط و مناطق انتخابی را پاک می نماید. اما یکی از جالب ترین گزینه ها، گزینه Create New Area ست که با حفظ منطقه انتخابی فعلی، امکان انتخاب منقطه ای دیگر را به کاربر می دهد. در نتیجه، مساحت منطقه جدید بصورت جداگانه محاسبه و در زیر آن، مساحت کل مناطق انتخابی نیز درج می گردد. آخرین گزینه نیز مربوط به ذخیره نمودن نقشه و مختصات مناطق انتخابیست که با استفاده از گزینه Generate KML یک فایل کم حجم برای دانلود آماده می گردد که در آینده برای بازیابی با ورود به سایت و اکانت شخصی، می توان به تمام نقاط ذخیره شده دسترسی داشت.

محاسبه مسافت با استفاده از نقشه های ماهواره ای گوگل :

area-calc-sat-2

فرض کنید شما هر روز مسیری مشخص را طی می کنید یا اینکه برای ورزش از خانه تا محلی خاص را می دوید، با استفاده از خدمات  محاسبه مسافت با استفاده از نقشه های ماهواری ای گوگل بسادگی می توانید مسافت طی شده را محاسبه کنید. همچنین با داشتن مسافت آن مسیر مشخص، بسادگی می توان سرعت طی مسیر را با توجه به زمانی که آن مسیر را طی می کنید بدست آورید. کاربردهای معمول دیگر مانند محاسبه مسافت بین دو روستا، دو شهر و یا مراکز پمپ بنزین، چک نمودن حریم جاده، کانال و سواحل دریا، محاسبه عرض رودها و دریاچه ها و محاسبه محیط زمین، ساختمان و کارخانجات نیز بسادگی و با کمترین زمان ممکن با استفاده از خدمات وب سایت DAFT LOGIC نیز بسادگی انجام می شوند.

محاسبه مسافت

به این منظور روی لینک بالا کلیک کنید. پیشنهاد می شود جهت استفاده بهتر و امکان ذخیره و استفاده مجدد از نقشه های ذخیره شده، بصورت رایگان عضو شده و وارد سایت شوید. با استفاده از نشانگر روی منطقه مورد نظر بزرگنمایی کنید تا بهترین دید ممکن برای انتخاب حاصل شود. با کلیک چپ نشانگر بر روی نقاط دلخواه شروع و نقاط میانی و انتهایی مسیر کلیک کنید. به همین سادگی مسافت مورد نظر شما بصورت واحد های مختلف متر، فوت و غیره قابل در کادری کوچک زیر نقشه قابل مشاهده است. همانند بخش محاسبه مساحت، گزینه های مختلفی زیر نقشه جای گرفته اند. اما جالب ترین آنها، Show Elavation است که تغییرات ارتفاعی مسیر مورد نظر شما را بصورت نموداری واکنشگرا نمایش می دهد. همچنین با کلیک بر روی گزینه Generate Link For This Route نیز می توان مسیر مورد نظر را از طریق شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک گذاشت.

این وب سایت قابلیت های دیگری نیز دارد که بعلت طولانی شدن این مطلب از نگارش آنها صرف نظر می گردد. وب سایت های مشابهی نیز در فضای مجازی مشغول فعالیت هستند که خدماتی کم و بیش مشابه ارائه می نمایند. از این دسته وب سایت ها می توان به موارد زیر اشاره نمود :

www.freemaptools.com

www.mapdevelopers.com

www.acme.com

www.atterbury.com

دو مورد اول یعنی Free Map Tools و Map Developers امکاناتی گسترده و کامل تر ارائه می نمایند که از آنها می توان به شعاع دور یک نقطه روی نقشه، محاسبه فاصله و مسافت، فاصله سنج خودکار بین دو شهر، محاسبه مساحت مناطق، یافتن کدهای پستی در یک منطقه، یافتن ارتفاع مناطق، یافتن عرض و طول جغرافیایی مناطق و شهرها، نقشه ترافیک شهرهای بزرگ و مواردی از این دست اشاره نمود.

شایان ذکر است، هرگونه انتشار غیرتجاری این مطلب در سایر رسانه ها با ذکر منبع و درج لینک نوشته کاملا مجاز و مورد توصیه است.

دیدگاه بگذارید

15 دیدگاه ها فعال "محاسبه مسافت و مساحت با استفاده از ماهواره"

اطلاع از
avatar
ترتیب دیدگاه ها:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشترین امتیاز
محمدرضا
بازدید کننده

سلام خسته نباشد.ببخشید میخواستم بدونم چجوری میشه مختصات دوتا نقطه رو روی نقشه بگیرم که x و y داشته باشه و بشه فاصله اقلیدسی رو حساب کرد؟ یعنی مختصات جغرافیایی نباشه و x و yی باشه

محمد
بازدید کننده

با سلام و تشکر از شما.
می خواستم بپرسم که دقت محاسباتی این نرم افزار اینترنتی در محاسبه مساحت زمین چقدره؟

میثم
بازدید کننده

سلام من با نرم افزار گوشی دو تا مختصات دارم فاصله این دوتا رو چجوری باید محاسبه کنم ممنون میشم کمکم کنید خیلی گیرم

نوید
بازدید کننده

من خیلی کم حوصله دارم نظر بدم یعنی اصلا حوصله نظر دادن تو سایت های مختلف رو ندارم
ولی چون این مطلب خیلی خیلی خوب بود نتونستم بدون تشکر برم
واقعا ممنووووووووون
خیلی خیلی ممنوووووووووووووووووون
واقعا مرسی۲۰۲۰۲۰۲۰۲۰۲۰۲۰۲۰۲۰۲۰۲۰۲۰۲۰

حمید
بازدید کننده

با سلام و احترام

بنده بنابر شغلی که دارم باید مسافت طی شده توسط پیمانکاران را به جهت پرداخت هزینه محاسبه نمایم و همچنین باید این نکته را ابراز نمود که فایل مسیر طی شده توسط آنها در فرمت KML برای من ارسال می شود . حال بهترین کار و نرم افزار برای محاسبه این مسافت طی شده چه می باشد ؟

محمد
بازدید کننده

سلام. مطلب خوبی بود و ممنون از زحمات شما. با توجه به این که سایتهایی که معرفی کردید انگلیسی هستند، یک سایت فارسی پیدا کردم که این کارها رو انجام میده گفتم بگم شاید مفید باشه. اسمش bahesab.ir بود و فکر میکنم این محاسبات رو کامل داره. البته من راجع به دقت و کیفیتش نمی دونم و بهتره افرادی که بیشتر می دونن نظر بدن.

مسعود
بازدید کننده

سلام مرسی بابت اطلاعاته مفیدت
حالا اگه ما یه تعداد مقعیته جغرافیایی داشته باشیم چطوری میتونیم مساحتش و حساب کنیم؟

مجید
بازدید کننده

سایت شما دارای اطلاعات مختصر اما مفیده ، بدون سردرگم کردن و شلوغی. ممنون از زحمات شما.

هادی مشکانی
بازدید کننده

با سلام خدمت اقای علامه . باید بگم واقعا راهنمایتون حرف نداشت من خیلی وقت بود دنبال همچین چیزی میگشتم . فقط اینکه نقشه مربوط به چند ماه پیش است ؟ با تشکر فراوان

wpDiscuz
Top