رتبه بندی دانشگاه های جهان سال ۲۰۱۳

بیشتر جوانان در هر کجای دنیا، خواستار دریافت بهترین شرایط ممکن برای آموزش و پژوهش هستند. این موضوع برای جوانان ایرانی که به دلایل مختلف از سیستم آموزشی ضعیفی بهره برده اند، بیشتر نمود داشته و دارد. همین دلیل ساده بعلاوه روحیه علم آموزی و خلاقیت جوانان ایرانی، طی سال های اخیر آنها را به سمت دانشگاه های خارج از کشور روانه کرده است. مطمئنا نتایج تحقیقی گسترده که شامل گزینه هایی مانند ” آیا از تحصیل در ایران راضی هستید ؟ ” و ” آیا مایل به ادامه تحصیل در خارج از کشور هستید؟ ” باشد همه را غافلگیر خواهد نمود.

از اولین دلایل می توان به عدم وجود حداقلی کیفیت در بسیاری از دانشگاه های کشور اشاره کرد. البته این موضوع در نوشته ای دیگر بطور مفصل واکاوی خواهد شد. جای بسی تاسف دارد که بهترین دانشگاه های کشور عزیزمان ایران، در آخرین رده بندی دانشگاه های جهان حائز رتبه ای بهتر از ۶۲۴ و ۶۴۵ نشده اند و حتی دانشگاه هایی از کشورهایی مانند تایوان، تایلند، فیلیپین، مالزی، اندونزی، عربستان، ترکیه، مصر، امارات متحده عربی، عمان، قطر، شیلی، ونزوئلا، پرو، افریقای جنوی، بلاورس، اسلوونی، اوکراین، استونی و بسیاری کشورهای دیگر دارای رتبه هایی به مراتب بهتر از دانشگاه های ایران هستند. کشورهای صنعتی و توسعه یافته نیز صدر جدول بهترین دانشگاه های جهان را در اختیار دارند.

این دسته بندی و رتبه بندی از سال ۱۹۹۴ تا بحال توسط موسسه QS صورت می گیرد و یکی از معتبرترین رتبه بندی های حاضر جهت استناد است. ارزش گذاری و رتبه بندی در این موسسه بر اساس عواملی مانند :

۱- پژوهش

شامل کیفیت و خلاقیت در پژوهش، تعداد مقالات انتشار یافته، استناد به مقالات منتشره و جوایز بین المللی

۲- آموزش

شامل کیفیت آموزش دانشجویان، ارزیابی دانشجویان، آزمون های ملی و تعداد دانشجوها به دانشکده ها

۳- قابلیت جذب (استخدام)

شامل نحوه و آزمون های جذب و استخدام نیرو، میزان جذب فارغ التحصیلان و حقوق پرداختی به آنان

۴- امکانات و تجهیزات

شامل فضاهای آموزشی و درمانی و انجمن های دانشجویی

۵- بین المللی بودن

شامل تعداد و نسبت دانشجویان و اساتید خارجی، تعداد دانشجویان مبادله ای با دیگر دانشگاه های جهان، تعداد و کیفیت قراردادهای همکاری با سایر دانشگاه های جهان و میزان فارغ التحصیلانی که در خارج از کشور ادامه تحصیل می دهند

۶- نوآوری

شامل تاثیر خروجی فعالیت ها و دستاوردهای دانشگاه بر اقتصاد، جامعه و فرهنگ

۷- مسئولیت پذیری

شامل مشارکت های مختلف دانشگاه در جامعه محلی

۸- دسترسی

شامل نحوه و امکان تحصیل در دانشگاه، بورس ها و کمک هزینه ها و تناسب جنسیتی

با توجه به این مشخصه ها، ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در سال ۲۰۱۳ بترتیب دانشگاه های فنی ماساچوست (امریکا)، هاروارد (امریکا)، کمبریج (انگلستان)، یو سی ال (انگلستان)، ایمپریال کالج (انگلستان)، آکسفورد (انگلستان)، استنفورد (امریکا)، ییل (امریکا)، شیکاگو (امریکا) و در رتبه دهم بطور مشترک کلتک و پرینستون هر دو از امریکا هستند.

پر واضح است که تحصیل در دانشگاه های رتبه های ۲۰۰، ۳۰۰ و حتی ۴۰۰ و ۵۰۰ جهانی بسیار با ارزش بوده و مزایای بیشماری را به ارمغان می آورد که در هیچ یک از دانشگاه های داخلی نمی توان یافت. اما، عدم آشنایی و تفکری اشتباه مبنی بر اینکه فقط بهترین ۲۰ دانشگاه امریکا یا بهترین ۵۰ دانشگاه جهان ارزش وقت و اقدام برای تحصیل را دارند، بسیاری از جوانان ایرانی را از ادامه تحصیل خصوصا در مقطع دکتری خارج از کشور بازداشته و بیشتر افراد این عده پرشمار، از سر ناچاری مشغول خواندن تست های بیهوده و نوشتن مقالات کم ارزش جهت پاس نمودن کنکور بی معنی دکتری و راضی نمودن کمیته های ارزیابی و مصاحبه دانشگاه های مختلف در ایران هستند.

بهرحال، با مراجعه به وب سایت QS و کمی تامل، می توانید رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۱۳ را از رتبه ۱ تا ۴۰۰ بصورت تکی، از ۴۰۰ تا ۵۰۰ بصورت ۱۰ تایی، از ۵۰۰ تا ۷۰۰ بصورت ۵۰ تایی و از ۷۰۰ به بعد بصورت +۷۰۰ مشاهده کنید.

www.topuniversities.com

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه فعال "رتبه بندی دانشگاه های جهان سال ۲۰۱۳"

اطلاع از
avatar
ترتیب دیدگاه ها:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشترین امتیاز
علی
بازدید کننده

بسیار عالی بود.ممنون

wpDiscuz
Top